Azerbaycan’ın Hazar Denizi’nde Bulunan Petrol Platformunda Yangın Çıktı

1358

Azerbaycan’ın Hazar Denizi’nde işlettiği Devlet Petrol Şirketi (SOCAR)’da yangın çıktı. Kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 32 kişi kurtuldu. 29 kişininde halen kayıp olduğu açıklandı. Kayıp olan kişileri bulmak için arama-kurtarma çalışmaları hızla devam etmekte.

Cumartesi akşam saatlerinde Azerbaycan Başsavcılık ve Olağanüstü Haller Bakanlığı ile SOCAR bir açıklama yaptılar. Yangını Cuma günü 17:40’ta kasırganın oluşturduğunu, dalgaların 10. platformda bulunan yüksek basınçlı su altı gaz hattını tahrip ettiğini tespit ettiklerini söylediler.

1

Yangının hemen arkasından yetkililer platforma bağlı olan 28 adet doğalgaz ve petrol kuyusunun faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı. Borularda kalan gaz olduğundan dolayı yangının hala hala devam ettiğini bildirdiler.

2

Erdoğan’dan Aliyev’e taziye mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan’nın Hazar Denizi’nde bulunan petrol platformunda çıkan yangından dolayı hayatını kaybedenler için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e başsağlığı diledi.

“Milletim ve şahsım adına, yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyorum” (Erdoğan’ın taziye mesajı)

3

Azerbaycan’da Hazar Denizi’nde petrol platformunda çıkan yangından dolayı hayatını kaybedenlerin anısına Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in imzaladığı kararname ile ülkede 6 Aralık 2015 günü milli yas ilan edildi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir