Avrupa’dan Amerika’ya Uzanacak Devasa Bir Yol Mu Geliyor?

2240

Gerçekleşirse günün birinde Londra’dan New York’a kara yolu ile de ulaşılmasına imkan verecek devasa bir kıtalar arası yol projesi Rus Demiryolları’nın başkanı Vladimir Yakunin tarafından ortaya atıldı. Amerika, Rusya ve Avrupa üzerinde oldukça uzun bir yol oluşturacak bu proje yine de çok heveslendirmesin, çünkü bazı pürüzler mevcut.

Fikir ilk olarak Mart ayında ortaya atıldı ancak Yakunin şimdiye kadar henüz bir sonuca ulaşamadı. Devletleri ikna etmekte güçlük çeken Yakunin dolayısıyla proje için gereken para miktarını da ayarlayamamış durumda. Çareyi Çin hükümetinin kapısını çalmakta bulup bir şekilde anlaşma yolu bulmaya çalışsa da bu aşamada Çin tarafından da olaya pek sıcak bakılmadığını söyleyebiliriz.

avrupa ile amerika arasına kopru mu geliyor

Oldukça çılgın gözüken bu fikir bir çok başka çalışmayı da bünyesinde barındırmakta. Köprüyle beraber Rusya’daki bağlantılı olacak tren yollarını da geliştirme amacı güden Yakunin günün birinde amacına ulaşırsa bu yol hem çok karlı hem de çok önemli bir ulaşım ağı haline gelecek. İş dışında bir çok turistin de bu yol üzerinde yolculuk yapmak isteyeceğinden kimsenin şüphesi yok.

avrupa amerika rusya arası yol

Projenin dünya için önemli bir atılım olacağını iddia eden Yakunin, devletlerin katkı yapması gerektiğini ve bu projenin gelecek yıllarda teknolojiye ayak uyduran değil, teknolojiye liderlik eden bir oluşum olmasının önemini belirtiyor. Ancak dediğimiz gibi henüz konuya sıcak bakan bir devlet yok. Proje hayata geçirilirse bitene kadar trilyonlarca dolara mal olacağı belirtiliyor. Bu nedenle neden kimsenin sıcak bakmadığı biraz açık duruyor. Yolun yaklaşık 20 bin km’yi bulabileceğini tahmin ediliyor.

Kaynak: sciencealert

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir