Atmosfere Giriş Yapan 6.502 Meteor Türkiye’den Görüntülendi

596

TÜBİTAK ile Ege Üniversitesi işbirliği kapsamında uygulanan projede 6 şehirde kurulan 25 kamerayla 3 yılda atmosfere giren 6.502 meteor görüntüsü kaydedildi. Türkiye’de 6 ilde kurulan kamera sistemleri sayesinde atmosfere giriş yapan 6.502 meteorun parçalanma anı da kaydedildi.

TÜBİTAK ile Ege Üniversitesi arasındaki işbirliğiyle hayata geçirilen “Türkiye Meteor Takip Sistemleri ve Ağı’nın Kurulumu, Ulusal Çarpma Kraterleri ve Meteoritleri Veritabanı’nın Oluşturulması” projesi sayesinde, Türkiye de meteorları takip eden ülkeler arasına girdi.

Kameralar tarafından kaydedilen görüntülerde atmosfere giren meteorların ışık yayarak parçalanmaları görüntülendi. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünden Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Ozan Ünsalan tarafından yapılan açıklamada, 2014 yılında TÜBİTAK’tan 1001 projesi kapsamında alınan destek ile başlayan çerçevede meteorları izlemek için Antalya, Mersin, Çanakkale, Eskişehir, Gaziantep ve Malatya’da kamera sistemleri yerleştirdikleri belirtildi. Atmosferde yüksek hızla girmelerinden sonra yüksek sıcaklıklara ulaşan meteorların 25 adet kamerayla kaydedildiklerini aktaran Ünsalan, kaydedilen meteorların yörüngelerini de belirlediklerini anlattı.

Türkiye’de belirli yerlere atmosferden giren meteorların izlendiğini belirten Ünsalan, ardından bu meteorların yörüngelerinin tespit edildiğini dile getirerek, meteorun hangi takımyıldızı civarından ve hangi bölgeden gelerek yerçekimine yenik düşüp atmosfere girip yandığını bulduklarını söyledi. Bu olayın tespitini yapmanın önemine değinen Ünsalan, Dünya’da ve Avrupa’da bu konuda pek çok çalışma ve izleme sistemlerinin mevcut olduğuna işaret ederek, söz konusu çalışmalara ve veri tabanlarına önemli bir katkıda bulunduklarını kaydetti.

Halk arasında yıldız kayması olarak bilinen ve görenlerin dilek tuttuğu ışık yansımasının gerçekte atmosfere giren meteorun parçalanması olduğunu aktaran Ünsalan, bu meteorların nereye düştüğünü tespit edilmesinin çok zor olduğunu ifade etti. 2015 yılında Bingöl’ün Sarıçiçek köyüne düşen meteorları NASA ile birlikte incelediklerini hatırlatan Ünsalan, o bölgede hem kamera kaydı ve hem de görgü tanıklarının bulunduğunu ve bu sayede meteor parçalarının bulunabildiğini söyledi.

Meteor veya göktaşı Dünya yüzeyine uzaydan düşen maddelerin genel adıdır. Meteorit ise düşen nesnenin katı bir kalıntısıdır. Bu nesneler kuyruklu yıldız, meteor ve asteroittir. Bütün bu nesneler uzaydan herhangi bir gezegene ya da Dünya’nın atmosferine girer ve genellikle yeryüzüne ulaşamadan yüksek ısı nedeniyle parçalanıp atmosfere karışırlar. Bu nesneler Dünya atmosferine girdikleri andan itibaren sürtünme ve basınç etkisiyle ısınmaya ve ardından yanmaya başlar. Böylelikle meteora dönüşerek ateş topu oluştururlar. Bu nedenle kayan yıldız olarak da bilinirler. Dünyanın atmosferine yılda ortalama bir kaç bin göktaşı girer. Bunların yaklaşık 500 kadarı buharlaşmadan yere göktaşı şeklinde düşer.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir