Atari Efsanesi Geri Dönüyor

566

1980’li yılların efsanevi oyun konsolu Atari, kullanıcıların karşısına yeni bir ürünle çıkmaya hazırlanıyor. Firmanın CEO’su Frederic Chesnais tarafından yapılan açıklamada, Atari yeni bir oyun konsolu üzerinde çalışıyor. İsmi henüz belli olmayan yeni konsolun Atari 2600‘ün modern hali olacağı belirtiliyor.

1980’li yılların efsane oyun konsolu firması, HDTV destekli yeni Atari modelini piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Söz konusu yeni konsolun Atari 5200, Atari 7800 ve Atari Jaguar oyunlarını da desteklediği takdirde oyun severlere gerçek bir 80’ler nostaljisi yaşatabileceği konuşunuluyor. Fakat Nintendo firmasının NES Classic’te yaptığı gibi bir yol izlenirse ve Atari 2600 benimsenirse, diğer oyun konsollarının da minyatürleri ayrı olarak satışa çıkabilir.

Frederic Chesnais, yeni konsolun PC’lerdeki bir teknolojiyi esas alacağını aktardı. Sony ve Microsoft da PlayStation 4 ve Xbox One için benzer bir yolu tercih etmişti. Bunun nedeni ise, geliştiricilerin oyunları mevcut alışık oldukları biçimde bilgisayar üzerinde hazırlayabilmesine olanak sağlamaktı. Böylelikle tasarlanan oyunlar kolaylıkla tüm platformlar için uyumlu hale getirilerek geliştiricilere daha fazla satış ve kazanç elde etme haberini veriyor.

Atari firması en son 1983 yılında Jaguar oyun konsolunu çıkarmıştı. O tarihlerdeki rakibi Super Nintendo ve Sega Genesis’in 16 bit ve disk bulunan 3DO’nun ise 32 bit konsolunu 64 bitlik bu konsol ile geride bırakmayı amaçlamıştı. Fakat aslında konsol 2 adet 32 bit işlemci barındırıyordu. Bu ise oyun geliştiricilerinin işini zorlaştırmıştı. Bu nedenle projenin sonuçları da hayal kırıklığı yaratmıştı.

Ardından Nintendo dâhil olmak üzere tüm oyun endüstrisi disk kullanmaya başlayınca, Atari firması Jaguar oyun konsolunu Sega’nın Genesis için üretmiş olduğu disk sürücüsüne benzer şekilde ek bir cihazla geliştirmek istedi. Bu cihaz ise Jaguar oyun konsolunun kartuş yuvasına takılıyor ve diski okuyabiliyordu.

O sıralarda Sony firması ilk PlayStation konsolunu tanıttı ve Sega Saturn de piyasaya sunuldu. Atari Jaguar için 67 adet oyun tanıtmış, ardından havlu atmış ve piyasayı rakiplerine bırakarak oyundan çekilmişti. Atari’nin çalkantılı durumu 2013 yılında şirketi iflas konumuna getirdiğinde firma neredeyse tamamen son buluyordu. Fakat şirketin %25 hissesini alan Chesnasis sayesinde kurtarıldı. Bu hamle ile birlikte Frederic Chesnais Atari ismini tekrar eski görkemli günlerine taşımaya niyetli görünüyor.

Bu olayların üzerinden uzun zaman geçti. Atari şirketi Android ve iOS oyunlarından, ayrıca marka lisansından artık gelir elde ediyor. PC esaslı bir konsol yaratma fikrini kimse beklemiyordu. Şirketin tasarım üzerinde çalıştığı ve daha fazla ayrıntıyı ileri bir tarihte vereceği açıklandı.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir