Asus Zephyrus, GTX 1080 Ekran Kartına Sahip En İnce Dizüstü Bilgisayar

578

Nvidia GTX 1080 ekran kartına sahip en ince bilgisayar olarak tanıtılan Asus Zephyrus, diğer donanımsal özellikleri ile oyun ve iş hayatımı birleştirmek isteyen oyun severler için ciddi bir alternatif tercih olacak.

Genellikle oyun severler tarafından masaüstü bilgisayarlar tercih edilirken, son dönemde gelişen teknoloji ile birlikte bu yaklaşım sarsılmaya başladı. Güçlü sistemleri giderek daha küçük boyutlara indirgeyen üreticiler, masaüstü bilgisayarın hantal hali yerine dizüstü bilgisayarları oyun severler için tasarlamaya başladı. Sektörde en iyi Gaming Laptop üreticisi firmalara bakıldığında MSI, Monster, Razer ve Asus gibi firmalar göze çarpmaktadır. Bu firmalar arasında Asus yeni bir Gaming Laptop modelini kullanıcılara tanıttı. Asus Zephyrus ismi verilen dizüstü bilgisayarı farklı kılan en önemli özelliği ise; üzerinde GTX 1080 ekran kartı bulunan en ince dizüstü bilgisayar olması oldu.

1920x1080p çözünürlüğünde ve Full HD 15.6 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan dizüstü bilgisayarın en ince yeri 16,9 mm ve en kalın yeri ise 17,9 mm’ye kadar çıkabiliyor. Bu inceliğine rağmen içerisinde Nvidia GTX 1080 gibi bir oyun canavarını barındıran Asus Zephyrus, bu inceliği sağlarken diğer üstün özelliklerinden ödün vermiyor. Ölçüleri 379X262X16.9 milimetre olan Zephyrus, bataryası ile birlikte 2,2 kilogram ağırlığında.

İntel firmasının yeni nesil Kaby Lake işlemcilerinden Intel Core i7 7700HQ’a sahip bu model, 2400 MHz hızda çalışan 24 GB’a kadar DDR4 RAM destekliyor. Asus Zephyrus’da aynı zamanda oyun bilgisayarlarının vazgeçilmez özelliği haline gelen SSD seçeneği de mevcut. Hatta bu SSD doğrudan PCI çıkışına bağlanabiliyor. Bunun yanında 4 hücreli 50Wh güç sunan bir pile sahip.

Aktif aerodinamik sistemiyle çok daha soğuk ve sessiz olarak çalışabilen Zephyrus için Asus firması tarafından dizüstünü kızartmayacağı sözü de verildi. Zephyrus’un tasarımına bakıldığında oldukça bir garip bir görüntü dikkat çekiyor.  Bilgisayarın klavyesini cihazın ucuna ekleyen Asus, trackpad’i ise en sağ tarafta yerleştirmeyi tercih ederek, oyun severlere yönelik bir kolaylık düşünmüş. Asus Zephyrus’un çıkış tarihi ve fiyatı ile ilgili olarak herhangi bir bilgi açıklamasında ise bulunulmadı.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir