Aşkım Kapışmak’tan 5 “Baş Etme Modu”

6970

Herkesin hayatı, yaşayışı, anıları, arkadaş çevresi, iş hayatı ve dönüm noktaları vardır. Bizi birbirimizden farklı kılan da hayata farklı pencerelerden de bakmamızı sağlayan da bu değil midir? Ya da arkasına sığındığımız maskelerimizin sebebi… Aşkım Kapışmak isimli kişisel gelişim uzmanı, insanın bazı sıkıntılı olaylar karşısında baş etme modlarını açıklıyor.

#1 Kopuk – Avungan

1565012-kusmek-sana-yakisiyo (1)

Avungan takılırlar. Duyguları yaşamak istemez ve duygulara karşı duyarsızlık geliştirirler. Duyguları yaşarsam acı çekerim karşı taraf beni üzer düşüncesi baskındır. Bilmem, sen bilirsin gibi cevapları çok kullanırlar. Duygulara karşı duyarsızlık vardır ve kendini başka şeylerle avutmaya çalışırlar. Aşırı temizlik yapmak, aşırı örgü örmek, aşırı cinsel ilişki, hızlı yaşamak…

#2 Kopuk- Korungan

woow-özgüven-eksikliği

 

Asık suratlı ve gergin dururlar. Bir olay karşısında hiç bir şey yapmaz sadece öyle dururlar. Soğuk görünürler. Böyle kadınlarla evlenen adamların genelde anneleri çok sıcakkanlı ama ölmüş ya da yine anne sıcakkanlı sevecen ama eşini aldatmış kadınlardır. Erkek, böyle kadınla evlenirsem kadın gider korkusuyla sevecen ve sıcakkanlı kadın yerine bu tarz kadınlarla evlenmek ister. Böyle kadınlarda ego yüksektir, duygularını belli etmezler, mutlu etmesi zordur.

3. Teslimiyetçi

depresyon cocuk

 

Herşeye evet der. “Şimdi sorun çıkmasın, sen mutlu ol benim ne hissettiğim önemi değil.” düşüncesi hakimdir. İyilikle tavizi karıştırırlar. Örneğin; evladınız 18 yaşına girdi ve sizi arıyor, o gece eve geç gelmek istiyor. 12’de gelmek isteyen çocuğu 10’da getirecek gücünüz var ama siz 12’de gelmesine izin veriyorsanız bu jesttir. O çocuk 12’de gelir. Ama çocuğu erken getirecek gücünüz yoksa ve siz 12’de gelmesine izin veriyorsanız asla eve 12’de gelmez. Bunun adı da tavizdir. Bu tip insanlar başkasını mutlu etmekten 40’lı yaşlarda çok yorulurlar, kendileri acı çekerler ve depresyona yatkın insanlardır.

#4 Büyüklenici

fft31_mf4447201

Egosunu çok yüksek kullanır. Sürekli üstünlük kompleksi ile aşağılık kompleksini kapatmaya çalışır. Eksikliğini kimse görmesin diye ben şöyleyim ben böyleyim diyerek kapatmaya çalışır ve buna üstünlük getirir.

#5 Bu 4 tavrın sebebi: “yaralı çocuk”

h-armstrong-roberts-1960s-sad-little-girl-sitting-hands-on-face-cryingYalancı benlik de denilen yaralı çocuğu hepimizin içimizde bir yerlerde saklarız. En fazla dostlarımıza gösteririz. bunu çok fazla kullanan insanlar sürekli şefkat bekler. psikologlar yaralı çocuğu bulup tedavi etmek ister. Yaralı tarafını bakıma almazsak herşeyi buradan yaşarız

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir