“Asırlık Ceset”de Öyle Bir Şey Çıktı Ki Bilim Adamları İnanamadı!!!

5480

Eski zamanlardan kalan her eşya tarihi eser niteliği taşımasa da insanların ilgisini görür değil mi? O zamanlar bunu kimler kullandı, nasıl kullandılar, nerede nelerle kullandılar soruları akla gelir ve bizi olduğumuzdan farklı bir zamana yolculuğa çıkarır. Peki bir eşya değil de bir insanın ölümünden yıllar sonra vücudunu hiç incelediniz mi? İncelemeseniz de aşağı yukarı ne durumda olduğunu tahmin edersiniz. Geçen sene bulunan bu ceset ise normallerden biraz farklı…

#1 Fransız bilim adamları kuzey-batı şehri olan Rennes’de 17. yüzyıldan kalma bir kadın cesedinde incelemeler yaptı.

oouuu

 

#2 Son derece iyi muhafaza olmuş bu cesedin 1656 yılında soylu bir ailenin kızı olan 1.45 boyundaki Louise de Quengo’ya ait olduğu düşünülüyor.

150604111044_ceset_624x351_bbc_nocredit_1

 

#3 Adli tıp doktoru Fabrice Dedouit: “Üzerinde çalışmak için elimizde yumuşak doku yani organlar var, bu benzeri görülmemiş bir şey” dedi.

Louise-de-Quengo-2_1

 

#4 2014’te bir kongre merkezinin inşaatı sırasında bulunan cesetin üzerinde hala kadının şapka ve ayakkabıları var.

Screenshot_2_36_1_1

 

#5 Adli tıp ekibi cesette, önemli düzeyde böbrek taşı ve akciğer yapışıklıklarına rastladı.

Screenshot_3_35_1_1_1

 

#6 Kalbi de ustalıkla çıkarılmış olan bu ilginç cesede sahip kadının öldüğünde 60’lı yaşlarda olduğu saptandı.

Kalıntılar bir kurşun lahit içinde bulundu ve yanındaki kalp şeklindeki kutunun içinde de bu kadının kocası olan Toussaint de Perrein’e ait olduğu düşünülen iskelet bulundu. Sitede yaklaşık 800 mezara rastlandı ancak onların sadece iskeletleri vardı. Bilim insanları, kadının elbiselerinin de korunduğu ve sergilenmesinin beklendiğini söyledi.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir