Aracınızı Zihin Kontrolüyle Hareket Ettirmek İster Misiniz?

1257

Çinli Naika Üniversitesi, zihin kontrolüyle hareket eden bir otomobil yaptı. Beyinden gelen elektroenselogram sinyallerini, bağlanan 16 sensör sayesinde alan araçta ileri, geri, durma, kilitlenme gibi basit komutlar başarıyla sağlanabiliyor. Ayrıca bu araç, Çin’in zihin kontrolüyle hareket eden ilk aracı.

Reuters’e konuşan araştırmacı Zhang Zhao, “Araç sürücüsünün beyninden gelen EEG (elektroenselogram) sinyalleri cihaza gelerek, ana bilgisayara kablosuz olarak aktarılıyor. Bilgisayar ise işlemleri kategorize ederek, insanların düşüncesini algılıyor ve aracı kontrol edecek düzeye getiriyor. Sistem temel olarak bu sinyaller üzerinden yürüyor, bu da bilgisayarlar sayesinde oluyor.” dedi.

Sistemin iki başlangıç noktasının olduğunu aktaran Zhao, bunlardan birinin eller ve ayaklar olmadan aracı hareket ettirebilmek, ikincisinin ise akıllı ve tam güvenli bir sürüş deneyimi yaşatmak olduğunu söyledi. Şu ana kadar sadece ileri ve geri giden arabayı ileri sürmek için odaklanmak, geri gitmek için ise gevşemek gerekiyor.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir