Aracınıza LPG Taktırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

2555

Araç alırken hepimiz kilometre, model yılı, ikinci el piyasası gibi kıstasları göz önünde bulundururuz. Ancak sürekli değişim gösteren yakıt fiyatları, ülkemizde otomobil kullanıcılarına yakıt tasarrufu sorusunu da sorma zorunluluğu getirdi. Dizel motorlu araçların fiyatlarının çok daha yüksek olması kullanıcılara benzinli araç alıp LPG kiti taktırma alternatifini daha cazip hale getirdi.Ancak otomobillere bu işlemin yapılması pek çok kişi tarafından yakıt tasarrufu, güvenlik, aracın motor ömrü, performans benzeri konularda endişe arz etti.Bu uygulamayı yaptırmadan önce kendimize sormamız bir kaç soru var.

images

#1 Ne kadar yakıt tasarrufu sağlarım?

Kafamda-Deli-Sorular

Öncelikle LPG’li bir araçla benzinli bir araç arasındaki yakıt farkını ele almak gerekir. Çünkü LPG kiti taktırırken harcayacağınız ücret yıllık kullanımınız sonucunda aradaki farkı çıkartmayabilir. Bir araca bu kit takıldıktan sonra en fazla %35 verim alabilirsiniz. Yani kilometrede 25 kuruş yakan aracınızın yakıtı en fazla 17 kuruşa kadar düşebilir. Burada dikkat etmeniz gereken husus sizin yıllık ne kadar kilometre yaptığınızdır. Örneğin senelik 3000 kilometre yapan ve 25 kuruş yakan bir araç yılda 262 TL tasarruf eder. Buna göre sizin ortalama 1500 TL’ye taktırdığınız bir kit kendi parasını 6 yılda anca çıkartmaktadır. Aradaki yakıt farkını çok iyi değerlendirmeniz bu uygulama yapılmadan önce en önemli kuraldır.

#2 Aracımın motoruna uyum sağlar mı?

8d9c05

Araçlara LPG takılmadan önce akıldaki diğer soru işaretleri de performans ve takılan kitin motor ile uyumudur. TFSI, FSI, TSI gibi motor çeşitleri LPG uyumu konusunda sınıfta kalmışlardır. MPI diye tabir edilen çok nokta enjeksiyonlu motorlar ise en iyi uyum sağlayan motorlardır. Karbüratörlü motorların da hepsi başarılı bir biçimde uyum gösterirler.

#3 Peki ya güvenlik?indir (1)

Akıllara gelen güvenlik konusunda ise dikkat edilmesi gereken nokta tamamen yapılan işçiliktir. Kitler zaten belirli bir standartlara göre üretilir ve patlama, gaz kaçırma gibi problemler asla kitten kaynaklanmaz. Montajı yapan teknik görevli bu konuda hassas olmak zorundadır. Ayrıca LPG kitlerinin de periyodik bakım aralıkları vardır ve kesinlikle aksatılmamalıdır.

Sonuç olarak bir araca LPG takma işleminden önce dikkat edilmesi gereken noktalar yakıt tasarrufunun ne kadar olacağı, motor uyumu ve montajın kalitesidir. Eğer bu üç konuya dikkat ederseniz performans kaybı olmadan, güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir