Apple Watch İçin Yeni Özellikler Geliyor

522

Apple’ın akıllı saati Apple Watch için önümüzdeki yıllarda yeni modellerine yönelik önemli sağlık özelliklerinin planlandığı öğrenildi. Apple’ın özellikle kanda bulunan glikoz seviyesinin ölçülmesi için yürüttüğü çalışmaları hızlandırdığı belirtildi. Bu amaçla Apple Watch’un glikoz izleme özelliği ve değiştirilebilir akıllı bantlar üzerinde çalışıldığı söyleniyor.

Apple şirketinin daha önce de glikoz izleme özelliğini Apple Watch’a getireceği gündeme gelmişti. Ancak Apple’ın bu projesi ise, ayrı bir cihazla saati tamamlayacağı şeklinde öngörülüyordu. Fakat söylentilere göre bu özellik Apple Watch içerisinde bulunacak ve bu sebeple ayrı bir cihaza gerek kalmayacak.

Nisan ayında yayınlanan bir raporda, Apple’ın kan şekerini izlemek üzere herhangi bir şekilde derinin içine müdahale yapılmadan sensörler vasıtasıyla izlenmesini mümkün kılan bir proje üzerinde çalışan biyomedikal mühendislerden oluşan ekibinin bulunduğu kaydedildi. Proje kapsamında bu sensörler üzerinde çalışmaların devam ettiği belirtildi. Buna göre, Apple sağlık alanında yenilikler geliştirmek üzere geçtiğimiz yıl yaklaşık 200’den fazla doktora çalışması gerçekleştirdi. Bu yenilik çalışmaları kapsamında atılacak ilk adımın ise, Apple Watch üzerinde yer alacak glikoz izleme özelliği olduğu öne sürülüyor.

Apple ayrıca, Apple Watch üzerine yeni işlevler de ekleyecek. Apple şirketinin giyilebilir cihazının maliyetini yükseltmeden yeni özellikler kullanılmasını sağlayacak değiştirilebilir akıllı izleme bantları konusunda çalıştığı öne sürülüyor. Bu nedenle glikoz takibinin akıllı bantlara entegre edilmesi ile mümkün olacağı öngörülüyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, Apple Watch için şirketini FDA onay sürecine sokmak istemiyor ve bağımsız bir bandın Apple’ın ihtiyacı olan onayı almasını sağlayabileceğini düşünüyor. Glikoz takibinin yanı sıra pil ömrünü de uzatan bir pil bandı ve saate kamera ekleyen bir bandın Apple şirketinin gelecekteki yeni Apple Watch üzerinde çalışmalarda bulunduğu konular arasında olduğu söyleniyor. Apple’ın Apple Watch için modüler akıllı bantları içeren çok sayıda patente sahip olması da ortaya atılan iddiaların boş olmadığını gösteriyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir