App Store, Uygulamalarda Puan Ve Yorum İsteklerini Artık Sınırlıyor

565

Apple yeni aldığı kararlar ile bazı uygulamaların puan ve yorum istemesi yönündeki ısrarının kullanıcıları rahatsız etmesi üzerine bunun önüne geçecek. Bilindiği üzere, uygulamalar gönderdikleri bir takım bildirimlerle kullanıcılardan sürekli olarak puan vermelerini ve yorum yapmalarını istemektedir. Apple, bu durumun kullanıcıları rahatsız etmesi üzerine yeni App Store kurallarını hayata geçirdi. Apple tarafından yapılan duyuruda, puanlama ve yorumlama bildirimlerinin kullanıcılara gönderilmesine sınırlar getirilecek.

Uygulama geliştiriciler, yeni kurallar nedeniyle artık istedikleri zaman ve yerde bu türden bildirimleri kullanıcılara gönderemeyecekler. Bu konuda uygulama geliştiricilerinin başını ağrıtabilecek 2 sınırlama getirildi. Bunlardan biri Apple tarafından üretilen yeni bir puanlama ekranını kullanmak zorunda olacaklar. Bu sayede yeni ekran ile kullanıcıların uygulamayı kapatmadan puan vermesi olanağı sağlanacak. Bu yeni ekranla birlikte kullanıcıların da oy verme oranında ciddi bir artış meydana gelmesi bekleniyor. Apple firması söz konusu yeni ekranlarını birkaç ay önce tanıtmış, ancak bu ekranlar yeni kullanılmaya başlanmış olacak.

Diğer kısıtlama ise, bildirimlerin nasıl bir sıklıkla gösterileceği konusu. Uygulamalar ne kadar sıklıkla güncellendiği dikkate alınmadan bu ekranı yılda sadece 3 kere gösterebilecekler. Kullanıcılar puanlama yaptıktan sonra bir daha bu ekranla karşılaşmayacak. Ayrıca bu ekranı tamamen kapatabilecekleri bir alan kullanıcılara iOS işletim sisteminin ayarlar kısmında sunulacak. Elbette bundan sonraki bildirimler rastgele zamanlarda karşınıza çıkmayacak.

Getirilen bu değişikliğin hem kullanıcılar açısından hem de geliştiriciler için olumlu yönde olması bekleniyor. Kullanıcılar uygulamaların bu tür bildirimlerinden uzun zamandır rahatsızlık duyuyordu. Bu güncelleme sayesinde bu sorun da çözülmüş olacak. Hatta yeni getirilen ekran sayesinde uygulamadan çıkmadan oylama mümkün hale geleceği için kullanıcıların yorumlamaktan uzaklaşmak yerine onları daha da yakınlaştıracak. Bu değişiklikler daha fazla oylamanın yolunu açarsa ve kullanıcılar artık bu bildirimlerden rahatsız olmazsa, geliştiriciler için bu olumlu bir durum olacak.

Uygulama geliştiricilerin bu denli sık ve ısrarlı bir şekilde oy ekranı göstermelerinin sebebi ise; Apple tarafından her uygulama güncellemesini ve uygulamanın aldığı puanı sıfırlaması idi. Bundan sonra yeniden tasarlanan App Store ile uygulama geliştiriciler bu seçeneği kendileri de değiştirebilecekler. Böylece uygulamanın güncellemelerinde de uygulamanın puanı korunmuş olacak.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir