Ankaralıların Esenboğa Yolunda MHP Olağanüstü Kurultayı İle İmtihanı

2641

Ankara’nın gündeminde bugün MHP Olağanüstü Kurultayı için toplanan MHP’li muhalifler var. 2018’i beklemeden olağanüstü kurultaya gitmek isteyen MHP’li 4 genel başkan adayı yanına delegeleri de alarak kongrenin yapılacağı Büyü Anadolu Oteline önüne konvoylarla geldi. Otele yaklaşık 2 km kala kurulan polis barikatlarının önünde toplanan kalabalığın ayrılması için Meral Akşener tarafından Emniyet’in yazılı gerekçesinin bekleneceği belirtildi.

MHP’de giderek büyüyen çatlak ise son açıklamalara göre 933 delegenin “hazirun cetveli”ne imza atmasıyla son raddeye ulaştı. Barikatların kurulduğu alana gelen delegeler ve partililer büyük bir kalabalık oluşturdu. Kalabalık nedeniyle Ankara Esenboğa Havalimanı’na giden yol kapandı. Kalabalık ve araç yoğunluğu nedeniyle havalimanına giden yolda Ankaralılar sıkıntı çekti.

Kalabalıktan canlı görüntüler:

Kalabalığın yolu kapatması nedeniyle havalimanına giden yolda sıkıntı yaşayan Ankaralıların ardından MHP’li bir grup arasında da tekmeli yumruklu kavga çıktı. Çıkan kavgayı yatıştırmak için alana getirilen ses sisteminden de “sakin olun” anonsları yapıldı. Birkaç dakikalık arbedenin ardından ortam yatıştı.

Yolun kapanmasının ardından yükselen tansiyon kameralara yansıdı.

https://youtu.be/ljhpHAyNvx4

Barikatların önünde 4 Genel Başkan Adayı da açıklama yaptı. Ümit Özdağ ve Sinan Oğan barikatlara tepki gösterdi. Sinan Oğan, bu barikatların, engellemelerin ve güvenlik önlemlerinin Suriye sınırında bile olmadığını ifade etti. Koray Aydın ise Olağanüstü Kurultayı Haziran’da yapabileceklerini belirtti. Meral Akşener ise elini barikatlara koyarak Emniyetin bu güvenlik önlemleri için yazılı gerekçesi gelmeden alandan ayrılmayacaklarını belirtti.

Kaç delege imzası toplandı?

Kurultay için 800’ün üstünde delegenin imza attığı belirtildi. Daha sonra Sinan Oğan, 891. imzayı kendisinin attığını belirtti. Yapılan son açıklamalar 933 imzaya ulaşıldığı yönünde. Adalet Bakanlığının cuma akşamı saatlerinde yargı kararına müdahalesiyle yargıdan kongre izni çıkarmayı başaran MHP’li muhaliflerin kongreyi yapamayacaklarını belirtilmişti. Kongrenin yapılmasını engellemek içinse Büyük Anadolu Oteli’nin 2 km çevresine polis barikatı kuruldu ve tomalar yerleştirildi.

Havalanına giden yoldan son kareler:

IMAG2262 IMAG2261 IMAG2260

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
bander

Ordaydım mağduriyet yaşlı ve çocukları ile uçaklara yetişmeye çalışan hanım yolcuların bavullarını asfaltta çekmeye çalıştıkları göüntülerde daha da vahim bir boyut aldı. MHP kurultayının yaptırılmaması bir yana yüzlerce yolcuya reva görülen bu tedbirsizlik aslında devletin istediğinde birgün önce olduğu gibi İstanbul keşmekeşinde istediğinde gelin bohçasın bile trafiğe ezdirilmeyeceğinin bize göstermişti.