Ankara Kebap Mekanları

39595

Ankara Kebap Mekanları

Adana’dan Urfa’dan Antep’ten gelen kebabın Türk kültüründe baya önemli bir yeri vardır. Bu kültür de her yerde olduğu gibi Ankara’da da yaşatılmaya bazı yerlerde başarılı bazı yerlerde başarısız olarak devam etmektedir. Bu yazımızda sizlere bu kültürün Ankara’daki en güzel örneklerini sunuyoruz. Aç karna okumamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Not:  Belli bir sıralama mevcut değildir.

#1 Masabaşı

Genellikle aile yemekleri ya da iş toplantıları denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisidir. Masabaşı kebapçısı gerek etleri gerek mezeleri gerekse o enfes ayranıyla 7’den 70’e herkesi mest etmiştir. En güzel özelliklerinden biri ise ailece gelen misafirlerin çocuklarını bırakabilecekleri bir çocuk oyun alanı olması. Bizim size tavsiyemiz sacda yemeyi ve acıyı seviyorsanız kesinlikle Diyarbakır Tava ile yayık ayranı denemenizdir.

Yer: Balgat Mahallesi, Ziyabey Caddesi, No 35, Çankaya

Cumhuriyet Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No 62/A, Çankaya

#2 Ciğerci Apo

Dışarıdan tipik bir kebapçı gibi duran hatta ambiyans olarak sıradan bir kebapçı olan Ciğerci Apo’nun lezzetlerinin sizi gerçekten şaşırtacağından eminiz. Aslında hiç bitmeyen mezeler de sizi şaşırtabilir. Evet evet yanlış duymadınız mezeler sürekli yenileniyor. Siz demeden onlar masada eksik bir şey varsa hemen getiriyor. Menü biraz dar gibi gözükse de az ama öz sözünün tam karşılığını veriyor. Menüde neler mi var? Ciğer, yürek, çöp şiş, adana, tavuk şiş, künefe, kendi yapımları şalgam ve çeşitli içecekler. Bizim size önerimiz kesinlikle o pamuk gibi ciğeri denemeniz ve adanasından mutlaka bir ısırık almanız. Kesinlikle pişman olmazsınız.

Yer: Balgat (Ziyabey Cd. No:57)

#3 Çukurağa Sofrası

Mezeleriyle yani ikramlarıyla doyabileceğiniz bir yer Çukurağa Sofrası. Öyle kötü mezelerden de bahsetmiyoruz kesinlikle yediğinizin hakkını verecek türden mezeler.  Ama inanın ki o mezelerden sonra o kebaplara elbet bir şekilde yer açacaksınız. Bize göre gayet başarılı lezzetlere sahip. Bütün o yemeğin sonunda getirdikleri irmik helvası tatlısına gerçekten harika dersek yalan söylememiş oluruz.

Yer: Bosna Hersek Cd. No: 22/C Emek Çankaya

#4 Ciğerci Bahattin
Emek 8. cadde üzerinde yer alan Ciğerci Bahattin güler yüzlü servisi ve hızlı ikramı ile girer girmez sizi etkilemeyi başaran bir mekandır. Sulu ve lezzetli ciğer kebabı 10 şişten oluştuğu için oldukça doyurucu bir öğün teşkil ediyor. Mezeler ayrıca anlatılmayı gerektirecek çeşit ve lezzette değil çoğu zaman sabahtan hazırlanmış havası veren bu çok çeşitli mezeler geçer not alamıyor. Ayrıca kesinlikle farklı ciğer alternatiflerinin denenmesi gereken bir mekan. Her mevsim taze ve tertipli ikramları ile göz dolduran bir mekan.

Yer: Balgat Caddesi

 

#5 Bayram Usta Yaprak Kebap

Adından da anlaşılacağı gibi Yaprak Kebabında baya iddialı olan bir yer Bayram Usta Yaprak Kebap. Yaprak kebabının etleri olabildiğince sinirsiz, yağsız bu yüzden eti yerken zevk alıyorsunuz. Sadece Yaprak Kebabı güzel dersek adanasına ve yemeklerin yanında gelen mezelere haksızlık etmiş oluruz. Ayrıca kebapçıların ortak özelliği midir bilinmez ama irmik helvası burasının da inanılmaz derecede başarılı. Bu arada Konya Yolundaki şubesini bulmakta biraz zorluk çekebilirsiniz çünkü kapalı bir benzinliğin içinde.

Yer: Ukrayna Cad. 522. Sok No:1/12 Yıldız (Yıldız Şubesi)

Konya Yolu No: 164 Balgat (Konya Yolu Şubesi)

Kızılırmak Mah. 1450. Sok. Ankara Ticaret Merkezi No:1/A Çukurambar(Çukurambar Şubesi)

#6 Meşhur Tavacı Recep Usta

Böyle manzaraya da böyle yemek yakışırdı dedirten bir yer Meşhur Tavacı Recep Usta. Aslında bürokrasinin kalbinin attığı yer de diyebiliriz. Bu kadar siyaset adamı tahminimizce lezzetinden dolayı tercih ediyorlar. Haksız da değiller aslına bakarsanız. Tavacı Recep Usta isminin aksine son zamanlarda tavalarda başarılı olmasa da diğer yemeklerinde ve ikramlarında harikalar yaratıyor. Özellikle kaburga dolmasını inanılmaz bir lezzette sunuyorlar. Ayrıca kendi yapımları ayran ve sunumu bizce böylesine bir mekana yakışacak şekilde. Ve tabii ki diğer mekanlar gibi burası da irmik helvasında belli bir kalite yakalamış durumda.

Yer: A. Taner Kışlalı Mah. Alaca Atlı Caddesi Barlas City J Blok No:1 Yenimahalle

Dikmen Vadisi Hoşdere Girişi 5. Kapı Çankaya

8. Cad. No:60 Emek

# Efsane Profesör Sadık Usta 

Seyran bağları Tepe başı durağında sağ tarafta dolmuşların dönüş yolunda yer alan bu mütevazi Adana kebapçı lokantası yıllar içinde önünde bekleyen valesi ve müdavimi olan Ankara zenginleri ile tek kişilik kebap için iyi bir ağırlanma ve sonrasında 80 TL hesap ödenen pahalı bir mekana dönüştü zaman içinde…Hemen mekana girilince isteğinize bağlı taze hazırlanan soğan piyazı,roka salatası bol nar tanesi ile süslenmiş ve ezme salata sonrasında küşleme, kuzu şiş, adana kebap ihtimaller arasında fakat pahalı otopark problemli olan bu mekan ilk 6 içinde yer almasa da bahsetmeden geçilmeyecek bir mekan.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir