Ankarada Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

48831

Ankara turistik yerler

Ankara da gezilecek yerler listesi ?

Ankara da gezilecek yerler ve yapılacak şeyler az sayılmaz. Ankara için sıkıcı şehir deyip, memur memleketi bize göre değil, denizi yok deyip İstanbul da gezilecek yerler veya İzmir de gezilecek yerler ile kıyaslamak adettendir. Ulaşımı yok ben eve nasıl dönerim gibi söylemleri her zaman duymak mümkündür. Bunları söyleyenler bir bakıma haklılar aslında ancak geldikleri şehrin yanında bizimkisi onlara göre sıkıcı bir şehir elbette sayılabilir. Onlara göre çünkü onlar nasıl eğlenilmesi gerektiğini, nerelere gidilmesi gerektiğini, nerelerden uzak durmaları gerektiğini Ankara mekanları açısından acemi oldukları için bilmiyor diyebiliriz.

Bu yazıyı okuduktan sonra Ankara’nın sadece alışveriş merkezlerinden oluşmadığını anlayıp daha da yaşanılası ve hayat geçirilesi bir yer olduğunu ve keyif içinde, Ankara’da gezilecek yerler olduğunu anlayacağınızı umarız.

Ankarada gezilecek yerler listesi incelenip, değerlendirdikten sonra Ankara’ya bakış açınız değişebilir (aslında değişecek ama biz yine de temkinli davranıyoruz). Bu arada dediğimiz yerlere bir gün içinde gidip ya da aktiviteleri bir günde yapıp off bitti demeyin. Hepsine ayrı zaman ve geniş zaman ayrılmalı hatta kimisine müptela olunmalıdır bizce.

 

#1 Anıtkabir’e gidin.

ankara'da gezilecek yerler

Listeye tabii ki Ata’nın yattığı ve Ankara’nın en önemli simgelerinden biri olan bir yerle başlamak gerekirdi. Dolayısıyla Ankarada gezilecek yerler listesinin başında gelir. Türkiye’nin bu hallere gelmesinde büyük emeği olan, ileri görüşlü Atamızın ziyaretine gitmek önemli aktivitelerden biri. Bizim denizimiz yok ama Anıtkabirimiz var. Hatta gitmişken içindeki müzeleri gezip tarihe iyice tanıklık edebilirsiniz.

#2 Parklara gidin.

ankara'da gezilecek yerler

Ankara’da yeşillik yok, her yer gri her yer sıkıcı derler. Çünkü neresi yeşillik, neresi doğal güzellik çok bilen yoktur. Aslında Ankara büyük ve güzel parklara sahiplik eder. Bu nedenle parklar da Ankara’da gezilecek yerler arasındadır. Örnek vermek gerekirse Seğmenler Parkı olsun, Botanik Park olsun, Altınpark olsun ya da ODTÜ’nün içindeki eşsiz geniş yeşillik olsun baya bir yeşil alana sahiptir. Tabii ODTÜ’ye herkes kolay kolay giremez ya da diğer parklarda bulunan kişiler sizi rahatsız edebilir ama bu Ankara’ya gri şehir demenizi gerektirmez.

#3 Ankara’ya özgü tatları keşfedin.

cengizyldrm3

Ankara’da gezilecek yerler diğer şehirler de olduğu gibi kendine ait lezzetleri olan bir şehirdir. Ama biz size öyle sıradan lezzetlerden bahsetmiyoruz. Her an her yerde bulabileceğiniz ve size buram buram Ankarayı yaşatacak lezzetlerden bahsediyoruz. Ankara’da yapılacak şeyler arasında Ankara’ya özgü lezzetleri tatmamak olmaz. Ankara’da ne yapılır sorusunun cevaplarından biri de bunlardır. Tam olarak nelerden bahsettiğimizi söylemek gerekirse Aspava ( Allah sağlık, para, afiyet versin amin), simit gibi Ankara’da ayrı bir lezzeti olan yiyeceklerden bahsediyoruz. Aspava’nın kültürü her geçen gün yayılıyor ve tabiri caizse her köşe başı … Aspava görmek mümkün diyebiliriz. Simit ise sokağın en önemli kültüründen. Hele çıtır Ankara simidi ise apayrı bir kültür. Ayranla farklı bir uyumu olan bu lezzeti akşam vakitleri 10 tanesi 1 liradan almak mümkün. Ama tavsiye eder miyiz diye sorarsanız pek tavsiye etmeyiz.

#4 Kale’ye gidin.

4q2a1g

Ankara Kalesi nice medeniyetlere tanıklık etmiş, Ankara da, ortasından Ankara çayının geçtiği bir ova kenarında yer alan tarihi bir yerdir. Bent deresi, İncesu ve Çubuk suyu bu ovada, kente yakın bir noktada birleşirler. Eskisine göre yenilenen ve etrafında güzel yerler açılan Kale, Ankara’da turist çeken yerlerin başında gelir. Bizim tavsiyemiz Kale’ye gittikten sonra yarım saat yürüyüp Hamamönü’ne gitmeniz ve yenilenen yüzüyle tarihe biraz daha tanıklık etmenizdir. Bu nedenle Ankara Kalesi de Ankara’da gezilecek yerler listemizde.

#5 Kuğulu Park’ta kuğulara ekmek verin sonrasında Tunalı Hilmi Caddesini baştan sona gezin.

ankara'da gezilecek yerler

Kuğulu Park Ankara’da gezilecek yerler arasında bir diğer simge mekanlardan biridir. Orada her çeşit insanı görebilirsiniz. Misal torunun gezdiren dedeler, nineler ya da çizim yapan öğrenciler görebilirsiniz. Tabii oraya gidip kuğularla ilgilenen insanlarda vardır. Kuğulara ufak bir atmak güzel gelebilir size. Belki biraz rahatlatabilir sizi ve stresiniz alabilir. Ama sakın Gökhan Zan’ın kuğuya tüm ekmek verdiği gibi vermeyin ekmeyi. Yazık nasıl yiyecek hayvan. Tabii kuğulara ekmek vermekle olmuyor. Oradan çıkıp büyün Tunalı Hilmi Caddesi boyunca yürümezseniz o günün anlamı eksik kalır. Tunalı Hilmi Caddesinde de işinden çıkmış takım elbiseli insanlardan tutun, gitarını getirip sokak müziği yapan gençleri görmek mümkündür. O sokağı yürümek size ayrı bir keyif verir.

– Sakın Kuğulu Park’ta denemeyin. 

gökhan-zan

#6 Eymir, Mogan gibi doğayla iç içe olabileceğiniz göllere gidin.

ankara'da yapılacak şeyler

Bize göre insan doğayla yakınlaştıkça kendini bulur ve mutlu olur. Bunun için çeşit çoktur aslında. Daha önce de bahsettiğimiz gibi parklara gidebilirsiniz ama bu bana yetmez diyorsanız çeşitli göllere gidebilirsiniz. Sokakları denize çıkmasa göllere çıkar Ankara’nın. O göllerin bazılarının yanında mangal yapılır bazısında da yapılmaz ama yine de keyifli vakit geçirilir. Bizim size şiddetle tavsiyemiz 4 kafadar buluşup kesinlikle deniz bisikletine binin ya da gölün etrafını bisiklet ile turlayın. Bu arada güneş kreminizi sürmeyi unutmayın yoksa akşam canınız fazlasıyla acıyabilir.

#7 Çevredeki çeşitli, büyük ilçeleri keşfedin.

beypazari_1

Ankara gerçekten büyük bir şehirdir. Gerek içindeki yerleşimler olsun gerekse yakınlarındaki büyük ilçeleri olsun. Bunların başında Elmadağ, Beypazarı, Kızılcahamam, Çubuk gibi yerler gelir. Buraların hepsi kendine has ve çoğu yerde bulamayacağınız özelliklere sahiptir. Örneğin kışın kaymaya Elmadağ’a gidebilir, bir pazar günü Beypazarı’na gidip güzel bir kahvaltıyla güne başlayabilir ve Ankara evlerini görebilir, Kızılcahamam’da hamamda aşırı keyifli bir vakit geçirip ardına güzel bir kavurma et yiyebilir ya da çubuğa gidip oranın efsane turşularını tadabilirsiniz. Bu liste giderek artar. Sadece biraz araştırmanız yeterlidir.

#8 Radyo ODTÜ dinleyip, Modern Sabahlar ile güne başlayın.

qGai0

Ankara büyük üniversitelere sahip bir şehirdir. Köklü  Ankara Üniversitesi başkentin ilk üniversitesi olarak kurulu bulunduğu Cebeci semti ve çevresinde üniversiteli gençlerin uğrak mekanları ile meşhurdur. Aynı bölgede yerleşik Hacettepe üniversitesi iki kampüslü olması sebebiyle Beytepe kampüsü ile sürekli ring bağlantısı bulunan bir üniversitemizdir. Hacettepe Üniversitesinin Tıp yerleşkesinin bulunduğu Samanpazarı Altındağ ilçesi sınırlarında yer alan artık marka değere sahip Hamamönü rekreasyon alanında çok sayıda restore edilmiş eski Ankara evi, çok sayıda kültür ve sanat faaliyeti gösteren topluluk ve derneklerin merkezlerine ev sahipliği yapan bir bölgedir. Kış ve yaz fark etmeksizin her zaman hareketli olan Hamamönü İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’ un bir dönem yaşadığı dergah olarak anılan tarihi cami ve cami bahçesinde medfun Muhsin Yazıcıoğlu’ nu ziyarete gelen on binlerin uğrak mekanıdır. Eskişehir yolunda çeşitli etkinlikleri ile öne çıkan ODTÜ ve geniş sosyal alanları ile öne çıkan bir başka üniversitedir. Başkent olması yanında aslında üniversitelerin de başkenti gibidir Ankara.  Bu kadar üniversitenin oluşu da çeşitli oluşumları, sanatsal faaliyet ve etkinlikleri  başat hale getiriyor. Bunun en güzel örneklerinden biri de Ankara radyolarıdır. Bu radyolarda oldukça hoş vakit geçirmenize yardım edecek programlar oluyor. Bunun en bilinen  örneklerinden birisi de Radyo ODTÜ ve Radyo ODTÜ’de yayınlanan Modern Sabahlar programıdır. 3 kafadardan oluşan program sizin güne başlamanızı sağlayacak yegane şeylerden birisi.

#9 Tarihe tanıklık edin.

ankara-etnografya-muzesi-2

Ankara medeniyetlerin kesişim yeri olarak da bilinir. Bu yüzden Ankara’da gezilecek yerler listesine önemli bir katkı da buradan gelir. Bizden önce de çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış bu güzel şehir hemen hemen her kültürden izler barındırmaya devam ediyor. Bunları da çeşitli müzelerle taçlandırıyor diyebiliriz. Burada size gitmeniz için ufak bir liste çıkardık. Bu liste müzelerin dışında diğer tarihi yerleri de içeriyor.

– Etnografya Müzesi

– İlk Meclis

– Kurtuluş Savaşı Müzesi

– Ulucanlar Cezaevi Müzesi

– Atatürk Evi Müzesi

– Rahmi M. Koç Müzesi

– Augustus Tapınağı

– PTT Pul Müzesi

– Anadolu Medeniyetler Müzesi

#10 Sanatsal etkinliklere katılın.

134028150400f4cb1964dc4e7f2aef5236aef2bea5

Ankara’da her zaman çeşitli kültürel etkinlikler bulabilirsiniz. Başkent olmasının sayesinde gerek tiyatrolar olsun gerekse konserler olsun yılın her dönemi etkileyici etkinliklere denk gelebilirsiniz. Bunun için biraz takip etmek yeterlidir. Ayrıca yeni açılan Cermodern Ankara’nın sanatına yeni bir soluk getirdi gibi görünüyor. Son olarak tavsiyemiz Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserine mutlaka gitmeniz. Huzur bulacağınızı temin ediyoruz.

#11 Eğlenebileceğiniz yerleri keşfedin.

ankarada gezilecek yerler

En güzel eğlence arkadaşlarla yani kafa dengi olan insanlarla olandır. Bunun için bir kaç güzel yer var Ankara’da. Örneğin; Eryaman’da olan Harikalar Diyarı olsun, Ulus’ta olan Gençlik Parkı olsun eğlenmek için güzel mekanlardır. Ama üzülerek söylüyoruz ki içinde bulunan insan profili sizi biraz rahatsız edebilir. Ayrıca yeni çıkan Odadan Kaçış konseptine sahip ev oyunları da güzel vakit geçirmenizi sağlayabilir. Bizim size önerimiz hepsini denemeniz. Bizim favorimiz yok ama bizim için bir adım önde olan oyun yeri ThEscape.

#12 Altınköy

Açık Hava Köy Müzesini de gezi listenize eklemeyi unutmayın. Elbette yeni bir rekreasyon alanı olması ve Ankaraya yakın gezilecek yerler içinde otopark sorunu ve hizmet kalitesinin düşüklüğü gibi bazı sorunları göz ardı etmek kaydıyla Altınköy bir bahar günü gezmek için uygun bir mekandır. Samsun yolunda Siteleri hemen geçince Karapürçek yol ayrımına girin ve Bostancık caddesinde ilerleyin ve sol kolda  Altınköy levhasını görünce içeri doğru yol alıp bir yol kenarına aracınızı park edin ve zorlu inişli ve çıkışlı parkura hazırlanın. Sıcak yaz günlerinde ter atmak için veya ılık bahar günlerinde bu Kastamonu ağaç evlerinden oluşturulmuş köy müzesini gezmek ayrı bir keyif olabilir. Parkurun zorluğu ve yol boyu su veya yiyecek bir şey bulunmadığı için çocuklar için su mataraları veya küçük atıştırmalıkların bulunması bir tepelikte hayat kurtarıcı olabilir.

# Sonbişey

-Çeşitli yemekleri yiyeceğiniz yerleri keşfedin.

yemek

Gizli lezzetlerin yerini öğrenmek için bu yazımızı, nerede ne tatlı yenilir öğrenmek için bu yazımızı, ben kebap severim ama istediğimi bulamadım diyorsanız bu yazımızı ya da onları geç ben sokak lezzetlerine bayılıyorum diyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

3
Kimler Neler Demiş?

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir