Ankara Kızılay’da Şiddetli Patlama: 34 Ölü, 125 Yaralı Var

13914

Kızılay’da meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 34 vatandaşımız hayatını kaybederken 125 yaralımız bulunuyor.

Saat 18.45 civarında meydana gelen Güvenpark’ta otobüs duraklarının bulunduğu yerde gerçekleşti. Ankara Valiliğin’den yapılan açıklamaya göre 25 ölü, 75 yaralı bulunuyor. Valilik açıklamasının ardından ölü sayısının 27’ye yükseldiği bilgisi geldi.

Saat 22.55 itibariyle Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamada 34 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve 125 yaralı olduğu açıklaması yapıldı.

22.55- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: “125 hasta tedavi görüyor. 19’un durumu ciddi 7 hastamız ameliyatta diğer hastalarımızın bir çoğunluğu bu akşam evlerine gönderilebilecek seviyede. Olay yerinde 30, hastanede 4 can kaybı var. Ölenlerden en az ikisi saldırgan.”

22-50- İçişleri Bakanı Efkan Ala: “Bu saldırı sonucunda, şu ana kadarki tahkikatlarda ciddi emarelere ulaşılmştır, ciddi bulgular elde edilmiştir. Ama kesin olarak yapan örgüt, sonuçlar tamamen elde edilip, araştırma ve soruşturma bu yönüyle tamamlanınca açıklanacaktır. Sanıyorum yarın bu araştırmalar neticelenir ve kesin kanaate varıldıktan sonra açıklanır.”

22.40- Ankara Tabip Odası, 27 kişinin hayatını kaybettığı bombalı saldırının ardından toplam 150 yaralının 112 Acil Servis üzerinden hastanelere taşındığını açıkladı.

22.35- Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Ankara’daki terör saldırısı konusunda, ilgili bakanlar ve güvenlik bürokrasisi ile yapılan toplantı sona erdi, açıklama yapılması bekleniyor.

22.20- Saldırının ardından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu’ndan sorumlu Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen’in olay yerindeki incelemeleri sürüyor. İşçimen, beraberindeki savcılarla birlikte delillerin toplanmasını koordine ediyor. Polis ekiplerince olay yeri yakınına yaya ve araç girişine izin verilmezken, bölgeye girmeye çalışan vatandaşlar da uzaklaştırıldı.

22.05- TİB, Kızılay’daki terör saldırısının ardından sosyal medyada paylaşılan yaralı veya hayatını kaybedenlere ait görüntülere erişimin engellenmesini kararlaştırdı.

TİB, 5156 Sayılı Yasa kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK) Kızılay’daki terör saldırısıyla ilgili alınan yayın yasağının ardından, patlamada yaralanan veya hayatını kaybedenlere ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasına ilişkin erişimi engelledi.

21.50- MHP Genel Başkanı Bahçeli, Ankara’daki terör saldırısın ardından yaptığı açıklamada, “17 Şubat’ta Merasim Sokak’taki terör saldırısından yaklaşık üç hafta sonra yeni bir saldırının daha vuku bulması iyi okunmalı, arkasındaki emel ve hedefler derinlemesine analiz edilmelidir. Şunu bir defa herkes bilmelidir ki hiçbir terör saldırısı Türkiye’yi dize getiremeyecek, teslim alamayacaktır. Bahar ayıyla birlikte Türkiye’nin baştan ayağa karışacağını iddia eden hıyanet yuvaları rezil olmakla kalmayacaklar, bunun hesabını da vereceklerdir. Türk milleti, zalimlerin planlarına, fitnecilerin hesaplarına ve ölüm tacirlerinin projelerine karşı yekvücuttur” dedi.

21.20- Kızılay’da meydana gelen ve resmi rakamlarla 27 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından HDP‘den açıklama geldi.

​Açıklamada, “Ankara’da bu akşam meydana gelen bombalı saldırıyı lanetliyoruz. Sivil yurttaşlarımızın bulunduğu bir yerde yapılan bu vahşi saldırının sonucunda maalesef çok sayıda hayatını kaybeden ve yaralanan olmuştur. Bütün halkımızla bu büyük acıyı paylaşıyoruz. Yaşamını yitiren insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Halkımıza yaşatılan bütün bu acıların bizleri kardeşlik duygularından uzaklaştıramayacağını ifade ediyor, saldırıyı bir kez daha en sert şekilde kınıyoruz” denildi.

21.15- Sosyal paylaşım sitesi Facebook, patlama sonrası Ankara’daki kullanıcılarının güvende olup olmadıklarını bildirmeleri için ‘güvenlik durumu kontrolü’ özelliğini etkinleştirdi.

20.35- Sağlık Bakanlığı, Ankara Kızılay’daki patlamada yaralananların sağlık durumuna ilişkin Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 184 hattından bilgi alınabileceğini duyurdu.

20.20- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala’yla telefonda görüşerek patlamaya ilişkin bilgi aldı.

20.10- Ankara Valiliği, akşam saat 18.45 sıralarında Kızılay Güven Park’ta bir aracın patlatılması sonucunda ilk belirlemelere göre 27 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 75 kişinin de çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığını bildirdi.

Valilik açıklamasında, “13.03.2016 Pazar günü saat 18.45 sıralarında Kızılay Güven Parkta bir aracın patlatılması sonucunda ilk belirlemelere göre olay yerinde 23, hastaneye götürülürken 4 olmak üzere toplam 27 vatandaşımız vefat etmiş, yaralanan yaklaşık 75 vatandaşımız da çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştır” denildi.

19.35- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu‘nca, Ankara Kızılay’da meydana gelen patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildi. Geçici yayın yasağının, olay yerini görecek şekilde canlı yayın yapılmasını, olayın oluş anı ve hemen sonrasına ilişkin görüntüler ve cenaze görüntülerinin verilmesini kapsadığı öğrenildi.

19.10- Patlamanın bomba yüklü bir aracın belediye otobüsüne orta kapıdan çarpması sonucu gerçekleştiği belirtiliyor.

18.50- ​Güvenlik güçleri bir bombalı aracın daha olduğu şüphesiyle bölgede bulunan sivilleri uzaklaştırıyor.

18.40- Ankara Güvenpark‘ta saat 18.35 civarında patlama meydana geldi. ​Sputnik muhabiri Hüseyin Hayatsever’in patlama yerinden aktardığı bilgilere göre, patlama Güvenpark dolmuş durakları ile eski başbakanlık binası arasındaki çevik kuvvet polis noktasında gerçekleşti.

Patlama noktası
Patlama noktası

Patlamanın sebebine ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi ancak görgü tanıkları bombalı aracın 2 otobüs arasında patlatıldığını belirtiyor. Çevik kuvvet otobüslerinin hedef alındığı söyleniyor. Patlamanın ardından çok sayıda araç da zarar görmüş durumda.

manset-67018 manset-67017

Güvenlik güçleri tarafından ikinci bir patlama olasılığına karşı bölge boşaltılarak güvenlik çemberi oluşturuldu.

Patlama Anının Görüntüleri:

https://youtu.be/UkcvFSw0ggw

https://youtu.be/J3nGwGZ5hkk

56e5ad32c46188f3548b45b4 Screenshot_4 Screenshot_1 Screenshot_2 Screenshot_3 56e5ad32c46188f3548b45b4

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir