Ana Haberlerden Herkesin Aşina Olduğu 7 Efsaneleşmiş Şarkı

2332

Geçtiğimiz yıllarda ana haberleri az çok izlemiş olan herkesin bildiği gibi arka planda çalan ve haberin türüne göre değişen, sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen şarkılar ile haberler götürülürdü. Sayıları az olunca da her şarkıyı bir akşam haberi bülteni sırasında en az bir kere duyardık.

Hal böyle olunca bu şarkılar çoğumuzun bilinçaltına yerleşti, sağdan soldan haber alınca haberin türüne göre kafamızda bile çalmaya başladı. İşte bir neslin bilinçaltını yok eden ve “Aa biliyorum bunların hepsini” dedirtecek 8 efsane şarkı:

#1 Secret Garden – Nocturne

1995’deki Eurovision yarışmasının galibi olan bu şarkıyı genelde hüzünlü, dram anlatan, yoksullukla bağlantılı haberlerde dinledik.

#2 Requiem For A Dream Soundtrack

Yine dram dolu haberlerin vazgeçilmezi bir şarkıyla karşınızdayız. Spesifik olarak tek göz odada hayatta kalma mücadelesi veren insanları konu alan haberlerde kullanılan bu muhteşem eser resmen harcanmıştır, ötesi yoktur. Nasıl kıydınız?

https://www.youtube.com/watch?v=SLJllk-0o6c

#3 Yann Tiersen – J’y Suis Jamais Alle (Amelie Soundtrack)

Genelde haber bültenlerinin sonuna doğru süre dolsun diye hazırlanmış içi boş haberlerin arka planında kalmakla cezalandıran bu şarkının asıl kullanım alanıysa “Zam şampiyonu yine kabak oldu, işte pazarın nabzı” temalı haberlerdi.

#4 Van Helsing Soundtrack

Ana haberlerimiz sayesinde beynimizin en ücra köşelerinde yer etmiş bir başka şarkı da bu, genel kullanım alanı zamlar ve vatandaşın zamlara tepkisinin ne olacağı konulu haberlerdi.

#5 Terminator Soundtrack

Kimi zaman yarıda kalmış yapıların işlendiği ve bu zamana kadar harcanmış paraların ne olacağı ile yapının geleceği konusundaki -ki bu yapılar bazen bitirilmemiş bir hastane, bazen de bir okul olurdu- haberlerin başrolü olan bu şarkı kimi zamansa sağlıksız koşullarda üretim yapıp halkın sağlığını hiçe sayan fırınların konu edildiği haberlerde karşımıza çıkardı.

#6 O Fortuna

Reha Muhtar’ın sunduğu Ateş Hattı programını izleyenlerin yakından tanıdığı bu parça da adeta bizden biri olmuş konumda.

#7 Karayip Korsanları Sountrack

Ali Kırca ile ATV ana haber bülteni diyor ve susuyoruz.

Kaynak: incisözlük yazarı michael sikkofield‘a ait bu entry

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir