Altınköy Ankara gezilecek Yerler

1212

Altınköy Ankara gezilecek yerler listesine eklendi.

Ankara  gezilecek yerler yazımız oldukça yoğun takipçiye sahip bir başlık olmasına rağmen Ankara’da yeni yeni popülerlik kazanan Karapürçek semtinde kurulu olan Altınköy rekreasyon alanını kısaca size tanıtmak isterim.

Ankara’nın Siteler istikametinde Samsun yolu üzerinde Mamak ilçesine doğru ilerlenirken hemen Siteler’i geçtikten sonra sağda Karapürçek çıkışını görürsünüz. Buradan girdikten sonra takriben 6-7 km Karapürçek ana caddesi Bostancık caddesi boyunca ilerleyip sol şeritte küçük bir levha ile Altınköy sapağını kaçırmamaya bakın. Bu arada Karapürçek şoförlerine özel ilgi göstererek gelip arkadan size çarpmamaları içinde dikkatli araç kullanmaya çalışın, çünkü hem giderken, hem dönerken yol üstünde belirgin şoför hatasından meydana gelmiş birkaç kaza gördük.

Altınköy Ankara şehri içinde rekreasyon alanı belirgin bir otopark sorunu yaşayan belki de tek mesire alanı. Altınköy Ankara aslında bir otoparka sahip gibi görünse dahi sanırım rezerve veya imtiyazlı kullanıcılar tarafından kullanılan küçük bir otopark olarak dikkat çekiyor. Bu yüzden her Ankaralı gibi yol kenarında bulduğunuz emniyetli olduğunu düşündüğünüz bir kaldırım kenarı veya boş arsaya aracınızı park edip erişkin 5 tl, öğrenci 2 tl olacak şekilde giriş ücretimizi öderseniz Altınköy turunuza başlayabilirsiniz. Kastamonu’dan toplanıp, getirilmiş ve aslına uygun olarak tekrar birleştirilmiş olan geleneksel çantı evlerden oluşan bir açık hava köy müzesine giriyoruz.

Altınköy

Geleneksel köy meydanı, marangozhane, değirmen, çamaşırhane gibi sanırım hemen hemen hiçbir yaşayan köyde bulunmayan bu kültürel alanlar yanında, farklı hayvan türlerinin barındığı geyik yaşam alanı, serbest dolaşan bir koyun sürüsü, büyük baş hayvanlar, birkaç at ve eşek ile yapacağınız tepe yukarı yamaç aşağı geziniz sırasında mutlaka karşılaşacaksınız. Bu gezi tahminen 2 saatten kısa sürmeyecek bu uzun gezi parkurunda birkaç müze de yolunuza çıkacaktır.

Bu müzelerden  şimdilerde kısmen tadilatta olan köy oyuncakları isimli mütevazi müzeyi, doğal yaşam müzesinde aşağıda tahnitli beyaz geyiğin kanlı bir aşk kavgasında kendinden küçük fakat azgın bir başka geyik tarafından nasıl katledildiğini de öğreneceksiniz.

Parkurun genişliği ile yorulan ve acıkan ziyaretçiler, meşhur ip merdivenden geçip köy meydanına ulaştığınızda bardağı 5 TL olan limonata ve yayık ayranı ile tanesi 10 TL olan hazır gözlemeler ile karnınızı doyurmak isterseniz bir adet amatörce işletilen  köy kafeteryasının da sizi beklediğini ilave etmem gerekiyor. Uzun gezi sırasında ev yemekleri yapılan bir mekana ait işaret levhaları artık yaptığımız yeni seyahatte daha belirgin bir evin restore edilip köy yemekleri yapılan bir mekana dönüşmesi ile hayat bulmuş.  Köy yemekleri veren bu işletme köy meydanında olmayıp köy meydanına bakan taraça gibi olan yollardan birinde faaliyet gösteriyor. Amatörce işletilen müessese  Altınköy için yüksek sayılacak fiyatlar ile köy kahvaltısı vermeye başlamış fiyatları kontrol ederek sipariş vermenizi kuvvetle öneririz.

Ankara’da gezilecek yerlerin kısıtlı olması sebebiyle ve  açık havada bahar mevsiminde gezilip görülecek bir alternatif mekan olarak Altınköy güzel bir mesire yeri olarak dikkat çekiyor. Kullanışlı bir otoparkı olmaması ve hizmet kalitesinin düşük olması sebebiyle vasat işletmeleri barındıran fakat yılda bir kez bile olsa çoluk çocuk ailecek ve özellikle bahar aylarında misafirlerinizle bile gelip dikkatle alışveriş yaparsanız keyifli bir mekan olan Altınköy ayrıca çocukların enerjisini tüketmek için ara ara gidilesi bir yer olarak dağarcığımızda yer edinmiş oluyor.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir