Almanya’daki Müslümanlardan Oktoberfest Yasaklansın Kampanyası

3276

Geçenlerde Alman siyasetçilerin “Müslüman mülteciler Oktoberfest’i garipseyebilir.” sözleriyle epeyce dalga geçilmişti. Ama gelin görün ki bu durum gerçekleşti. Sadece kendi içlerinde garipsemekle kalmadılar hatta bir de kampanya başlattılar. Sosyal kampanyaların yürütüldüğü change.org sitesinden başlatılan kampanyaya Müslümanlardan ilgi büyük.

15 Eylül’de The Independent’ta yer alan bir habere göre; Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı, Suriye’den gelen mülteciler sokaklarda sarhoş insanlar görmeye alışık olmadığı için Oktoberfest sırasında yaşananlardan rahatsız olabileceklerini belirtti.

MUNICH, GERMANY - SEPTEMBER 18: Visitors of the Oktoberfest toast with beer mugs during the opening day of the Oktoberfest at Theresienwiese on September 18, 2010 in Munich, Germany. 2010 marks the 200th anniversary of Oktoberfest.The Oktoberfest tradition started in 1810 to celebrate the October 12th marriage of Bavarian Crown Prince Ludwig to the Saxon-Hildburghausen Princess Therese. The citizens of Munich were invited to join in the festivities which were held over five days on the fields in front of the city gates. The main event of the original Oktoberfest was a horse race. The world's biggest beer festival will last this year from September 18 to October 4.  (Photo by Alexandra Beier/Getty Images)

182 yıldır gerçekleşen ve bir gelenek haline gelen Oktoberfest’i yasaklamaya çalışma girişimi Alman vatandaşları çok kızdırdı. Sosyal medyada sert sözlerle kendi düşüncelerini dile getirdiler. Bu durumun hoşgörü dinine yakışmadığını, dağdan gelip bağdakini kovmak gibi bir şey olduğunu savundular.

Bu olay bu anlamda yaşanan ilk olaydı. Bakalım ilerleyen zamanlarda Avrupa’dan ne haberler duyacağız..

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir