Almanya Meclisi Sözde Ermeni Soykırımını Kabul Etti !

1745

Almanya‘da bugün meclisde yapılan oylamada sözde Ermeni soykırımı Almanya Federal Parlamentosuna oylamaya sunuldu. Yapılan oylamada sadece bir red ve bir çekimser oyu kullanıldı. Sonuç olarak sözde Ermeni soykırımı Almanya tarafından kabul edilmiş oldu.

alman-meclisi-soykirim-onergesini-tartisiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan : “İlişkilerimiz etkilenecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kenya Cumhurbaşkanı  Uhuru Kenyatta ile görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Yapılan toplantıda Almanya Federal Parlamentosu’nun 1915 Ermeni Olayları’nı ‘soykırım’ olarak niteleyen yasa tasarısını kabul etmesi ile ilgili  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: ” Az önce Sayın Başbakan’la da bir telefon görüşmem oldu. Ortak kanaatimiz ilk adımımız büyükelçiyi istişarelerde bulunmak üzere Türkiye çağırmak. Alman parlamentosunun almış olduğu bu karar Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyebilecek olan bir karardır. Döndükten sonra bunların değerlendirmesini yapacağız. Nasıl bir adım atacağız bakacağız. Ondan sonra da asıl atmamız gereken adımları atacağız. Gidene kadar Dışişleri’ndeki arkadaşlarımız da gerekli çalışmaları yapacaklar ve ondan sonra atmamız gereken adımları atacağız.

almanya-bayrak

Başbakan Binali Yıldırım  : “Bu karar Türkiye’nin kabul edebileceği bir karar değildir.”

Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada “Bu karar, hatalı bir karardır. Türk milletinin geçmişi bellidir. Bizim geçmişimizde yüz kızartacak başımızı öne eğdirecek hiçbir olay yoktur. Tarihçilerin bile aralarında anlaşamadığı bir konuda, sözde Ermeni soykırımın kabul edilmesi asla ve asla Türkiye’nin kabul edeceği bir şey değildir. Bu gelişmeler üzerine Türkiye’nin Almanya Büyükelçisini istişareler için Türkiye’ye çağırdık” dedi.

Büyükelçi Türkiye‘ye Çağrıldı

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu istişare için Ankara‘ya çağrıldı.Karslıoğlu’nun yerel saatle 14.45’teki (TSİ 15.45) uçakla İstanbul‘a geleceği öğrenildi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtuluş: “Bu karar Türkiye’nin kabul edebileceği bir karar değildir.”

Numan Kurtulmuş ise Twitter nesabından şu açıklamayı yaptı: “Almanya Parlamentosu’nun “çarpıtılmış ve mesnetsiz” bir takım iddialarısoykırım” olarak kabullenmesi tarihi bir hatadır. Almanya Parlamentosu’nun bu tasarıyı kabul etmesi Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir. Türkiye için bu karar yok hükmündedir. Bu mesele siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir meseledir. Türkiye olarak bu karara her platformda gereken cevabı elbette vereceğiz

Almanya Başbakanı Merkel‘den Cevap Geldi

Almanya Başbakanı Angela Merkel‘den “Almanya‘nın Türkiye ile ilişkileri kapsamlı ve güçlüdür” ifadesini kullandı.

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier programları nedeniyle oylamaya katılmamıştı.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir