Alkol Alındığında Vücuda Etkisi Nasıl Olur?

1955

Etkileri bünyeye göre değişen ve tüketildiğinde duyu bozukluğuna, kişinin psikolojik durumuna göre saldırganlığa veyahutta aynı şekilde kişinin duygusallığına göre mutluluğa sebep olan, Farsça’da “Sarkhoski” anlamına göre Türkçe’mizde ise “Sarhoşluk” diye tabir ettiğimiz bu olay, günümüzde giderek artmakta olan trafik kazalarına, ailevi sıkıntılara, yuva bozulmalarına sebep olmaktadır.

alkol

Alkolün yapısı gereği içildiğinde sindirim için herhangi bir enzime ihtiyaç duymadığı için ağza alındığında etkisini göstermeye başlar. Alkol içildiğinde diş etlerinden kana karışmaya başlar. 1,5 şişe bira veya 3 kadeh şarap yaklaşık 0.5 promile denk gelmektedir ve ülkemizde hukuken 0.5 promil ve yukarısı için trafiğe çıkmak yasaktır. Aksi halde devlet tarafından cezai kanunlar uygulanır.

Alkol tüketilirken her ne kadar vücuda ve sağlığa zararlı olsa da bu zararı göze alıp içenler için alkolün yanında tuzlu tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü yüksek miktarda Potasyum barındırdığı için kramp ve kalp spazmına sebep olmaktadır. Bunu önlemek için de Sodyum kaynaklı tuzlu yiyecekler, genellikle tuzlu fıstık tarzı kuruyemiş gibi yiyecekler tüketmekte yarar vardır.

alkol-bagimlilik-1

Alkol psikoaktif bir madde olduğu için kullanan kişiyi kötüye sevk eder, kendisine ve çevresindekilere ciddi zararlar verir. Maddi yönden oldukça zarar verdiği gibi manevi yönden de zedelenmelere yol açar. Fiziksel ve akli yönden sorunlarla birlikte kişinin işlevselliğini iş görmez hale getirir.

50 ml alkol kana karıştığında sıcaklık hissi, yüz kızarması, algı yavaşlaması ve rahatlamaya yol açar. 100 ml alkol kana karıştığında  algılama yavaşlaması, dikkat bozukluğu, reflekslerin yavaşlaması gibi olaylara yol açar. 150 ml alkol kana karıştığında sersemleme, kendine hakim olamama, düzgün bir şekilde konuşamama, hafıza ve anlayış kaybı meydana gelir. 250 ml alkol kana karıştığında içen kişinin bünye, fiziksel özelliklerine bağlı olarak kusma ve sızmaya neden olur. 500 ml alkol kana karıştığında ise ölüm ihtimali vardır. Verilen miktarlar 1 Desilitre kana karışan alkol miktarıdır.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir