Aliya İzzetbegoviç

1871

Aliya İzzetbegoviç Boşnak devlet adamı ve bağımsız Bosna-Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olarak bilinse de aslında o ömrüne çok daha fazlasını sığdırmış bir liderdi. Onun en önemli yanı fikirlerinin sağlamlığı ve fikirlerinin de arkasında sağlam bir şekilde duruş gösterebilmesiydi. Attığı her adımda halkını düşünmesi ve halkının menfaatini gözetmesi diğer önemli yanıdır. Bu yolda İslamiyet’i rehber edinmiştir. Bu esnada en çok kaçındığı şeylerden biri ise dinin sömürülmesiydi. Kişiliğinin sağlamlığı; duruşuna , eserlerine, felsefesine ve politikasına yansımıştır.Bu yaşamın adanmışlık ve bu adanmışlığın salt Bosna Hersek halklarının bağımsızlığı ve gelecekte kurulacak refah için katlanılacak acılara müslümanlık tevekkülüyle sabır göstermesi esastır. Bu duruşunu muhtelif sözlerinden anlayabiliriz. Bunu daha iyi anlamak ve anlatmak Bilge Kral’a sözü bırakıyoruz ve Onu anlamanın en sağlıklı yolunun her biri bir kitap genişliğinde anlam barındıran Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç‘in felsefesinin temel taşlarından kısa kısa paylaşımlar ile aziz hatırasını tazelemek istiyoruz ;

”İktidara gelirseniz, hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın, güçsüzlere yardım edin ve ahlak kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes, er veya geç, önce milletin ve nihayet Allah’ın önünde hesap verecektir ”

”İslâm tarihi henüz yazılmayı bekliyor. El’an bu başlık altında mevcut olan şey gerçek tarih dışında her şey. Bu da şaşırtıcı değil. İslâm tarihi objektif bir zihin ve ihtisasa dayalı olarak değil fakat ya ateşli bir nefret veya ateşli bir aşkla yazılmıştır! Aşk ve nefret şiir yazabilir, tarih değil.”

”Dünya üzerindeki Müslümanların vaziyetini düşündüğümde, ilk sorum hep şu olur: Acaba hak ettiğimiz kaderi mi yaşıyoruz, acaba vaziyetimiz ve mağlubiyetlerimiz konusunda daima başkaları mı suçlu? Eğer biz suçluysak -ki ben böyle olduğu kanaatindeyim- yapmamız gereken neyi yapmadık yahut yapmamamız gereken neyi yaptık? Bana göre bunlar, bizim imrenilmeyecek vaziyetimizle ilgili iki kaçınılmaz sorudur. ”

”Nefrete nefretle cevap vermeyin. Bosna için nefret çıkmaz sokaktır. Nefret sadece bizim ruhlarımızı zedelemiyor, Bosna’nın özünü de zedeliyor. ”

“Müslümanların hızla artan büyük nüfusuyla övünmemiz, bana şişmanlığıyla övünen ve aldığı yeni kilolardan haz duyan bir adamı hatırlatıyor. Ruhumuza, aklımıza ve başarılarımıza vurgu yapmaya ne zaman başlayacağız? Küçük ve kırılgan bir insanda bile insanlığa katkıda bulunabilecek büyük bir ruh bulunabilir. Gücümüz, bilimimiz, edebiyatımız nerede? Nerede buluşlarımız , küllî iyiliğe katkılarımız?”

“Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur.”

” Kültür sanata, uygarlık ise ilme veya daha doğrusu, sosyolojiye sahiptir. Sosyoloji uygarlık ruhunun veya ruhsuzluğunun aynasıdır. ”

”Burası Allah’ ın evidir. Burada farklılık olmaz. Allah katında en üstün olan, takva sahibi olandır Herkes bulduğu yere oturur. Ben, burada oturacağım. Bilmiyoruz, belki hepimiz çiğnenecek, öleceğiz; ama, İslam ’ı inşallah çiğnetmeyeceğiz… Hocam lütfen hutbeyi tamamlayın.”

Cuma namazına gittiği bir gün, cami tıklım tıklım doludur, bu sırada ona önlerde yer verilmeye çalışılmıştır. Bu sırada söylediği sözdür.

” Okumak özgürlüktür. ”

”Hiç kimse intikam peşinde koşmamalı, sadece adaleti aramalıdır. Çünkü intikam sonu olmayan kötülüklerin de kapısını açar. Geçmişi unutmayın ama onunla da yaşamayın.”

”Hukuk benim için sadece meslek değil inancım, yaşam tercihim ve hayat felsefem. ”

”Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptı. Hem de Batı’nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına. ”

” Bazen İslâm bana bütünü itibariyle, insanın bir melek olmaya çalışmaksızın (çünkü olamaz) ve kendisini hayvan seviyesine düşürmeksizin (çünkü bir hayvan olmamak zorundadır) kendi tabiatına bağlanması yönünde yapılmış bir talep gibi gelir.”

”Hayat kısa değil, ben onu uzun buluyorum ”

“Allah’a yemin ederim ki biz köle olmayacağız.”

”Bireyler ölür, halklar yaşar. Mücadeleler bana bağlı değil. Önemli olan da bu. Sancağı binlerce insan taşıyor. Bunu sürdürecekler.”

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir