Kesinlikle İzlenmesi Gereken Akira Kurosawa Filmleri

3270

Akira Kurosawa Filmleri

En iyi Japon sinema filmleri

Kurosawa Filmleri

Japon sinemasının imparatoru olarak nitelendirilen Akira Kurosawa filmleri kesinlikle izlenmesi gereken eserlerdir.

akira Kurosawa
Akira Kurosava

Raşamon‘, ‘Yedi Samuray‘, gibi filmleriyle uluslararası üne kavuşmuş ve Japon sineması dünyaya açmış büyük bir ustadır.

Kurosawa, 23 Mart 1910’da dünyaya gelmiştir. Samuray kültürü ile yetişen Akira Kurosawa daha çocukken, bir samuray geleneği olan Kendo’yu (Japon usulü eskrim sanatı) öğrenmiştir. Kurosawa, sanat okulna başladıktan sonra, ortaya çok güzel resimler çıkarmaya başladı. Çizdiği birçok resim ödül kazandı. Ancak Akira Kurosawa daha çok sinema ile ilgilendi. Bu konu üzerine devamlı okuyarak kendini geliştirdi ve sinemada kendini ispatladı. 1943 yılında yönetmenliğe başlayan Akira, ‘Judo Destanını’ çekti. Bir judo ustasının hayatını konu alan film büyük beğeni topladı.

İşte Akira Kurosawa filmlerinden kesinlikle izlenmesi gereken 7 tanesi…

“İyi bir yönetmen iyi bir senaryo ile başyapıtlar üretebilir, aynı senaryo ile vasat bir yönetmen ancak sıradan bir film yapabilir. Fakat kötü bir senaryo ile çok iyi bir yönetmen bile iyi film yapamaz! Bir sinema özdeyişine göre yangını ve suyu birlikte geçmelidirler. Gerçek bir film ancak böyle yapılabilir ve güç büyük ölçüde senaryodadır.”

#1 Akira Kurosawa Rashomon (1950)

rashomon-akira Kurosawa
Rashamon

Akira Kurosawa Rashamon filmi ile batıda adının duyulmasını ve tanınmasına sağlayan film olarak bilinmektedir. Kurosawa’nın en önemli filmlerinden birisi olan Rashomon yalan ile gerçek arasındaki farklılığı anlatır. Rashomon kelime anlamı olarak, “kale kapısı, şehir kapısı, hisar kapısı” gibi anlamlara gelmektedir. Bir haydut, öldürülen bir adam, bir gezgin ve saldırıya uğramış bir kadının ağzından dinleriz anlatılan bir hikayedir. Karakterler aynı olayı farklı şekillerde anlatırlar ancak sadece bir tanesi doğru söylemektedir. “İnsanlar kötü şeyleri unutmak ve yalan da olsa iyi şeylere inanmak ister. Böylesi daha zahmetsizdir.” Sözü aslında bize filmi ve olayı kısaca anlatmaktadır.

#2 Yedi Samuray (1954)

Akira Kurosawa’nın, korumasız köylülerin topraklarını korumak için yarattığı kahramanların hikâyesidir. Kurosawa’nın bu filminin senaryosu ve kurgusu tamamen kendisine aittir. Kurosawa bu filmden da dünyada tanınacak olan bir oyuncuyu ortaya çıkarmıştır, Toshıro Mifune. 16. Yüzyıl Japonya’sında silahlı haydutlar tarafından saldırıya uğrayan ve ürünlerine el konulan köylüler çaresizce çözüm yolu bulmaya çalışırlar. Köyün bilge insanı olarak bilinen kişiye danışırlar konuyu o da “Yedi Samuray”ı bulunmasını söyler. Siyah-beyaz bu film dünya sinema tarihinin en önemli yapıtlarından bir tanesidir. Aynı zamanda yönetmenin kariyeri açısından önemli bir filmdir. Yedi Samuray filmi batı sinemasında ki birçok filme de ilham kaynağı olmuştur.

Yedi samuray- akira Kurosawa
Ünlü bir western filmine esin kaynağı olmuş Akira Kurosawa filmi

#3 Madadayo (1993)

Madadayo-akira Kurosawa
Akira Kurosawa filmleri son filmi Madadayo

Madadayo Akira Kurosawa’nın son filmidir. Film bir Japon akademisyen ve yazar olan Uchida Hyakken’nin hayat hikâyesini anlatır. Öğrencilerini çok seven bir öğretmenin gözünden Japon kültürü anlatılmıştır. Kurosawa’nın olgunluk çağı denilen döneminde yapılan bu eseri, 1993 yılında Cannes Film Festival’inde yarışma dışı bırakılmıştır.

#4 Hakuchi / Budala (1951)

Budala Akira Kurosawa
Akira Kurosawa Filmleri

Kurosawa’nın Dostoyevski’nin aynı adlı romanından yaptığı uyarlamasıdır. Filmin senaryosu ve kurgusu da yönetmenin ellerinden geçmiştir.  Yapımın ilk hali 4,5 saat sürüyordu ve iki bölüm halinde yayınlanması planlanmıştır fakat stüdyo filmin bu halini çok uzun bulunca Kurosawa’nın tüm itirazlarına rağmen yeniden kurgulanmasını istemiştir. Stüdyo yeniden kurgulanan film o halini de uzun bulunca, Kurosawa sinirlenerek şu cümleyi kullanarak, “Bari filmi uzunlamasına keselim olsun bitsin!” diyerek tepkisini belirtmişti. Yapımın bugün bulunan kopyası 166 dakikadır. 2. Dünya Savaş’ının şokuyla sarsılmış olan eski asker, epilepsi hastası Kameda tedavi gördüğü hastaneden taburcu olduktan sonra Hokkaido’ya gelir ve aile dostlarının evine yerleşir. Kısa zamanda ilginç kişiliği ile kendini sevdiren Kameda savaşın etkilerini yaşayan insanlara yardım etmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

#5 Ağustos’ta Rapsodi / Hachi-gatsu no Kyoshikyoku (1991)

Ağustos’ta Rapsodi Akira Kurosawa’nın ustalık dönemi denilen zamanda yapılan ve duygusu oldukça yüksek bir dramdır. Muhteşem doğa manzaraları eşliğinde, geçmişten gelen büyük acının resmidir bu film. 2. Dünya Savaşı üzerinden 44 yıl geçmiştir. Bu felaketten bihaber olan çocuklar gizli gizli Amerikan hayranlığı beslemektedir. Bu felaketi yaşayanlar bile bu acıyı unutmaya başlamışlardır.

Ağustos’ta Rapsodi
Akira Kurosava

#6 Akira Kurosawa Ran (1985)

Akira Kurosawa Ran filmi bir Shakespeare uyarlaması olarak tarif edilir. Yüzyılın en iyi beş savaş filmi arasında gösterilmiştir. Kurosawa, Kral Lear’ı kendi kültürüyle harmanlayıp ortaya akıllardan silinmesi güç bir başyapıt çıkarmıştır. Ran, Japoncada “Kaos” anlamına gelmektedir. Söylentilere göre Akira Kurosawa Ran filmi başlangıcında yer alan bulut çekimi için tam 85 gün aynı çekimi yapmıştır. Filmin konusu, yaşlı savaş lordu krallığını üç ayrı kalede yaşayacak olan üç oğluna bırakmak istemektedir. Fakat küçük oğlu bu fikrin ağabeyleri arasında çok geçmeden bir savaşa neden olabileceğini düşünmektedir.

Akira Kurosawa Ran
Akira Kurosawa Ran

 

#7 Dersu Uzala (1975)

dersu uzala-akira Kurosawa
Akira Kurosava Filmleri

Rus-Japon ortak yapımı filmidir. Akira Kurosawa bu yıllarda film yapacak para bulamadığı için intiharın eşiğine geldiğini söylemektedir. Kurosawa, bu karanlıktan kendisine yardım eden Rus yönetimi sayesinde kurtulmuştur. 135 dakikalık bu yapım Kurosawa’ya Moskova Şenliğinde Büyük Ödül ve En İyi Yabancı Film Oscar’ını kazandırmıştır. 20. Yüzyılın başlarında Rus askeri haritacı ekibi, Mançurya ormanlarında arama yaparken atalarının yaşam şeklini sürdüren bir avcıyla tanışırlar. Ciddiye almadıkları bu avcıdan zaman içerisinde çok şey öğreneceklerdir.

Akira Kurosawa Filmleri Listesi

1943 – Judo Destanı
1944 – En Güzel
1945 – Judo Destanı 2’inci Bölüm
1946 – Kaplanın Kuyruğuna Basan Adamlar
1947 – Şahane Bir Pazar
1948 – Sarhoş Melek
1949 – Sokak Köpeği
1950 – Skandal
1950– Raşomon
1951 – Budala
1952 – Yaşamak
1954 – Yedi Samuray
1955 – Korku İçinde Yaşıyorum
1957 – Ayaktakımı Arasında
1958 – Gizli Kale
1960 – Kötüler Rahat Uyur
1961 – Şövalyenin Fedaisi
1962 – Sanjuro
1963 – Cennet Ve Cehennem Arasında
1965 – Kızıl Sakal
1970 – Dodeskaden
1975 – Savaşçının Gölgesi
1985 – Ran
1991 – Ağustos’ta Rapsodi
1993 – Madadayo

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir