Akıllı Telefonlar Bombaları Tespit Edebilecek

1783

Akıllı telefonlar elimizden düşmüyor malum. Bazen yararlı bazen zararlı şeyler için kullanabiliyoruz. O yararlı şeyler listesine “bomba tespiti”ni de ekleyebiliriz artık. Zira akıllı telefonlar en yakın zamanda bombaların yerlerini tespit edebilecek.

Pek çok ülkede yaşanan patlamalar tüm dünyayı kedere boğuyor. Ülkemizde yaşanan Ankara patlaması sonrası hepimiz düşünmedik mi “Ne zaman bitecek? Bir daha olacak mı?” diye. Bomba tespiti konusunda bazı ülkeler teknolojik anlamda çalışmalar yapıyor uzun zamandır. En göze çarpan çalışma ise Hindistanlı bilgisayar mühendisliği öğrencisi Abhilash Semwal’ın geliştirdiği çip. Telefonlara yerleştireceğimiz bir çip sayesinde etraftaki patlayıcı maddeleri analiz edip uyaran uygulama.

Orta-Segment-Akıllı-Telefon-Modelleri-810x647

Peki nasıl olacak bu iş? Bomba yapımında kullanılan maddeler belirli bir radyasyon yayar. Akıllı telefon sensörleri radyasyonu algılıyor, bu çipler de o radyasyon miktarını analiz ediyor ve miktar yoğunsa uyarı veriyor. Sonrasında en yakın emniyet merkezine mesaj gidiyor. Böylece patlayıcıyı, patlamadan etkisiz hale getirme şansı doğuyor.

Diğer göze çarpan proje ise Polonya’dan. Varşova’da bulunan Military University of Technology, SAPER isimli bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama da diğerine benzer şekilde yoğun manyetik alanları algılayıp uyarı veriyor. Ardından hemen bir mesaj gönderiyor ve koordinatlarını veriyor. Ama bu uygulamanın alanının genişletilmesi gerek çünkü telefonun algılayabilmesi için manyetik alana 30 cm uzaklığında olması lazım.

smartphone-handy-nfc-wlan-bluetooth-umts-hspa

Üçüncü önemli proje ABD ve tabi ki MIT’ten. Reklam ve satış için kullanılan NFC özelliğini patlayıcı maddeye uyarlamaya çalışıyorlar. Henüz somut bir proje değil ama başarılı olursa öncelikle zehirli kimyasallar akıllı telefonlar tarafından algılanabilecek. Bununla birlikte gaz sızıntıları ve patlayıcı maddeler de tespit edilebilecek.

Akıllı telefon iyi bir şeymiş sanki ne dersiniz?

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir