Ahilik Teşkilatı ile ilgili 10 Şey

2075

ahievran
1.Ahilik teşkilatı, esnafın güzel ahlaklı olanını, işini hakkıyla yapanı, sürekli kendini geliştirmeyi felsefe edineni, en güzeli de mesleki eğitim almak isteyen herkesi belli aşamalardan geçirerek topluluğuna dahil eden bir sistemdi. Günümüzde de sadece iskeleti var diyebiliriz. Böyle tanımlamamın sebebi, zamanın Ahilik teşkilatının sahip olduğu özelliklerdir.

2.Günümüzün okullarında verilen mesleki eğitim anlayışı aslında öğretim boyutunu kapsar sadece. Eğitim farklı bir şeydir. Ahilikte olduğu gibi daha çok duyuşsal ve davranışsal değişimlerin tümünü içerir.

osmanli-pazar-yeri-seyyar-saticilar

3.Ahilik sadece mesleğin nasıl yapılacağını öğretmez.Aynı zamanda ahlaki ve saygı çerçevesinde iyi bir insan ve iyi bir esnaf olmayı da öğretir..

4.Her esnaf Ahilik teşkilatına katılamazdı. Çünkü Ahilik saygın bir meziyetti. Ahilik teşkilatına katılacak kişinin yüz kızartıcı bir suç işlememesi gerekir.Örneğin hırsızlık eden, insan öldüren, zina ettiği saptanan kişiler bu örgüte katılamazlardı. Hatta kasaplarda hayvan öldürdüğü gerekçesiyle bu örgüte katılamayan meslek gruplarındandır.

5.Ahilik teşkilatı gençlerin iyi bir eğitim ve öğretim yolu ile başarılı bir şekilde yetişmesini ve meslek edinmesini sağladığı için de toplumda çok önemli bir yere sahipti.

LONCA-1

6.Ahilik teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran ise tahmin edildiği gibi çok yönlü birisiydi.Deri işçiliği konusunda oldukça başarılı olduğu gibi aynı zamanda eğitimci bir yönü de vardı. Öyleydi çünkü ancak böyle bir ruha sahip bir kişi eğitimi temel felsefe edinen bir teşkilat kurabilirdi.

7.Ahi Evran’ın böyle bir teşkilat kurmasında ki amaç ise halkın ekonomik durumunu güçlendirmek ve meslek sahibi olmasını sağlamaktır. .Ahi Evran’ın düzgün ahlakı, hakka olan inancı ve mesleğindeki başarıları sayesinde kısa sürede bu teşkilat büyük bir ses getirmiştir.

kaosunefendisi_1331246729114

8.Ahilik teşkilatının temel amacı ise esnaflar arasındaki iliişkileri mümkün olduğunca saygı ve sevgi seviyesinde tutmak ve esnafın, müşterilerinin memnuniyetini sağlamasıdır. Esnafın kar amacı gütmesinden önce önemli olan müşterinin ihtiyaçlarını gerektiği şekilde karşılayabilmektir.

9.Ahilik teşkilatında belirli hiyerarşiler vardı ve bu hiyerarşiye göre ustalık makamına erişilmediği yani gedik sahibi olunmadıkça dükkan açıp sanat yapma hakkına sahip olunamıyordu. Bu sanatkarların hiyerarşisi ise şu şekildeydi ; yamak,çıra,kalfa,usta.

ne-ben-karisirim

10.Günümüzde Ahilik teşkilatı eski önemini yitirmiştir. Günümüzün Ahilik kuruluşuna benzer olarak Esnaf ve Sanatkarlar odasını gösterebiliriz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir