Agatha Christie Ve Onun Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

1645

Agatha Christie edebiyat tarihinin en çok eser üreten yazarlarından biridir. Polisiye türündeki eserleri ile ün kazanan yazarımız İngiliz asıllıdır. Eserleri 45 dile yakın çevrilmiş olup bir çoğu da sinemaya uyarlanmıştır. Ayrıca tiyatroda oynanmak üzere de eserler yazmış ve hatta döneminde oldukça çok izlenmiştir.

İşte bu yazımızda Agatha Christie ve onun hakkında bilmediğimiz şeylerden bahsedeceğiz.

Agatha Christie

1.Agatha Christie 1.Dünya Savaşı esnasında bir dispanserde çalışırken, zehirler ve insan bedeni üzerindeki etkilerini gözlemleme imkanı buldu. Bu konuda kendini geliştirdiği de bilinir. Bu sebeple olacak ki romanlarına bakıldığında cinayetlerin bir çoğu zehirlenme vakaları ile gerçekleşmiş olup bunu da okuru etkileyecek bir şekilde yapmayı başarmıştır.

agatha christie

2.Agatha Christie Disgrafi hastasıydı. Disgrafi yazma yeteneğindeki bir yetersizliktir. Bu rahatsızlık temel düzeydeki gramer ve imla kurallarına uyma da zorluk çıkarırken p,b,d gibi benzer harfler yazımı esnasında karıştırılmasına sebebiyet verir. Bu rahatsızlığa sahip olan Agatha Christie genelde eserlerini dikte ettirerek yazdırmıştır.

agatha christie

3.Agatha Christie iyi bir hayvanseverdi. Bir gün tenis ağına takılmış bir kirpiyi kloroformla bayıltmış, daha sonra da ağlardan kurtamıştır. Onun hayvanserliğini sadece bunun ile ifade etmek eksik kalır. Köpekler de hayatında hep olmuştur. Sessiz Tanık romanını köpeği Peter’ e ithaf etmiştir.

9780007234462

4.Agatha Christie polisiye tarzdaki romanları ile tanınsa da takma isimle yazdığı aşk romanları da vardır.

5.Agatha Christie En ünlü romanlarından biri olan Doğu Ekspresinde Cinayet’i İstanbul’da Pera Palas Oteli’nin 411 No’lu odasında yazmıştır.

agatha christie perapalace

6.Agatha Christie’nin en sevilen karakterlerinden biri kuşkusuz dedektif Hercule Poirot’tur. Ama okurların aksine Agatha Christie kendi yarattığı bu karakterden nefret etmiştir. Belki de bu sebeple hiç bir eserinde bu karakterin resminin kapak olmasına izin vermemiştir.

7.Agatha Christie’nin romanlarının çoğu sinema ve televizyona uyarlansa da o bunların çoğundan hiç hoşlanmadığını belirtmiştir.

agatha

8.Guinness Rekorlar kitabına göre Agatha Christie tüm zamanların en çok satan kurgusal roman yazarıdır.

9.Agatha Christie’nin hoşlanmadığı şeylerden biri de kalabalıktır. Belki de bu sebeple olacak ki her zaman medyadan uzak ve göze batmadan yaşamayı tercih etmiştir.

10.Agatha Christie tam bir deniz aşığıydı. Aynı zamanda sörf ile de ilgilenmiştir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir