Adımsayar (Pedometre)

2784

Yaz mevsimi kilolarımızla yüzleşmek durumunda kaldığımız en acımasız mevsimlerden biridir. Hal böyle olunca kilo vermek adına alternatif arayışlarına girmek kaçınılmaz oluyor. Bu yazımızda kilo vermek yada mevcut kilonuzu korumak adına motivasyonunuzu yüksek tutmaya yarayacak bir elektronik araçtan söz edeceğiz:adımsayar.

adimsayarrrr-561

Adımsayar nedir?

Adımsayar en temel anlamıyla isminden de anlaşılacağı gibi adımlarınızı saymaya yarıyor. Diğer bir ismi Pedometredir. Bir çoğu küçük ve cebinize sığacak ya da kemerinize takılabilecek şekillerdeyken aynı zamanda bileklik şeklinde, günlük hayatınızda rahatlıkla yer alabilecek formlarda olanları da mevcuttur.

s-c91b45a319e4a002be9abdf42f492245ca5f9e31

Günümüzde akıllı telefonların yaygın oluşu bu adımsayarı başka bir elektronik cihaza ihtiyaç duymadan da sahip olmanızı sağlıyor. Eğer isterseniz adımsayar uygulamalarından size uygun olanı seçerek telefonunuza indirmekte işinizi görecektir.

Adımsayar nasıl çalışır?

Adımsayar uygun şekilde takıldıktan sonra sizin hareketinize odaklanır herbir hareketiniz yürümeniz esnasında sallanım oluşturacağından adımsayar aslında bu hareketi sayar. Hangi tür adım sayar seçtiyseniz kullanım klavuzunda belirtildiği gibi konumlandırmanız doğru rakamlara ulaşabilmeniz için önemli bir noktadır.

Adımsayar ne işe yarar?

Adımsayar aslında hedeflediğiniz kiloya ulaşmak için adımlarınızı sayarken aynı zamanda sizi motive etmeye yarar. Deneme yürüyüşüne çıkıp daha sonra adımlarınızla kaç kalori verdiğinizi ortalama olarak hesaplayabilir, hedef koyup zamanla adımlarınızı arttırabilirsiniz. Bu şekilde elinizde nicel veriler olacağından kendinizi sürekli motive hissedeceksiniz.

mesitas_p010_-adimsayar_106512

Adımsayar hayatımızda neden olmalı?

Aslında hayatımızda mutlaka olması gereken yürüyüştür. Bunun farkında olmak çok önemlidir. Esasında ise adımsayar sadece bu alışkanlığı pekiştirmeye yarar. Yürüyüşün hayatımıza katacağı şeyler sadece kilo kontrolü sağlamak ile sınırlı değildir. Yürüyüş bize fit bir vücudun yanı sıra sağlıklı bir beden de vadeder.

Adımsayarı kimler kullanmalı?

Adımsayarı herkes kullanabilir. Yürüyüş yapmak özel bir beceri ve çaba gerektirmeyen bir aktivitedir. Bu yüzden yürüyüşü alışkanlık haline getirmek isteyen ve bu alışkanlığın devamını sağlamak isteyen herkes adımsayardan yararlanabilir.

adımsayar

Adımsayarın faydaları nelerdir?

Adımsayar daha önce de belirttiğim gibi yürüyüş alışkanlığı kazanmaya yardımcı olur. Yürüyüş alışkanlığı ise sizi kalp hastalıklarından tutunda bir çok kanser türüne karşı da dirençli hale getirir. Geceleri size rahat bir uyku sağlayacağı gibi aynı zamanda depresyon riskini de minimuma indirir. Kasları geliştirdiği de bilinmektedir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir