ABD Tarihinin En Büyük Saldırısı’nı IŞİD Üstlendi

1641

ABD’nin Florida eyaletinde eşcinser vatandaşların gittiği gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda 50 kişi öldü 53 kişi yaralandı. Elindeki silahlarla gece kulübüne ateş açmaya başlayan saldırgan bir süre gece kulübündekileri rehin aldı.

Olağanüstü hal ilan edilen Orlando’da ABD’li güvenlik güçleri yaklaşık 3 saat sonra gece kulübüne girip saldırganı öldürdü.

orlando6-1

Olaydan sonra güvenlik güçleri saldırganın kimliğini açıkladı. Saldırgan 29 yaşında ve Afganistan asıllı Amerikan vatandaşı Omar Mateen. Saldırganın daha önce ABD’de silah eğitimi aldığı belirtildi.

Olayın sonrasında saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi. Saldırganın terör listesinde ismi bulunmuyordu ancak IŞİD’e bağlılık yemini ettiği ortaya çıktı.

160612103219_orlando_624x351_epa_nocredit

Saldırı sonrasında açıklama yapan Barack Obama açıklaması şu şekildeydi :

“Her türlü çabanın gösterilmesi için terör bağlantısı varsa ortaya çıkarılması emrini verdim. Bu Amerika’nın herhangi bir yerinde gerçekleşebilirdi. Orlando’nun yanında olacağız. Güvenlik güçlerimiz her gün hayatlarını tehlikeye atarak bu fedekarlıkları yapıyor. Bu tüm Amerika ve eşcinsel toplum için üzücü bir gün. Burada saldırgan insanların dostlarıyla bir araya gelmeyi seçtiği bir gece kulübüne saldırdı. Burası sadce bir gece kulübü değil bir dayanışma merkeziydi. Bu saldırı kim olursa olsun, etnik kimliği, cinsel tercihi, dini ne olursa olsun terörün tüm halkı hedef aldığını bize göstermiştir.”

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir