8 Ülkenin Kendine Has ve Değişik Kahvaltısı

6105

Dünyada Kahvaltı Örnekleri

Bildiğimiz gibi kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıyı her ne kadar hafta içleri yoğunluktan atlasak da kahvaltıya hafta sonları özellikle de pazar günleri ayrı bir önem veririz. Bir tek önem veren millet biz değiliz aslında kahvaltıya. Dünyada bu sabahın ilk öğünü her zaman önemsenen bir öğündür ve farklı ülkelerin farklı özellikler gösteren kahvaltı ritüelleri ve örnekleri vardır. Hepsi bu ülkelerin yerel özellikleri ile doğrudan bağlantılıdır. Bu kahvaltı örneklerinin ayrı rutinleri, ayrı damak tatları vardır. Japon kahvaltısı için tütsülenmiş balık ve pirinç vazgeçilmez birer unsur iken Filistin mutfağı ve damak tadı sabah kahvaltısında zeytin, zahter ve zeytin yağını esas olarak kabul eder.İşte bize garip onlara ise leziz gelen kahvaltılar.

#1 İngiltere

Çay, tereyağlı yumurta, mantar sote, jambon ya da sosis ile kızartılmış tost ekmekleri, kuru fasulye, çeşitli marmelatlar, mısır gevreği.

#2 Amerika

Pancake, filtre kahve, çırpılmış yumurta “scrambled eggs”, bacon, yulaf ezmesi, müsli, mısır gevreği, meyve suyu.

#3 Fransa

Bol sütlü kahve, kruvasan, baget ekmeği, reçel, tereyağı.

#4 İtalya

Espresso veya cappucino veya farklı filtre kahve seçenekleri ile tost ekmekleri “tramezzini”, mozarella peyniri, fesleğen, domates, füme salam.

#5 İspanya

Sütlü Kahve “cafe con leche” ya da cortido (espresso), “pan con tomate” domates, sarımsak ve jambonla hazırlanan Domatesli ekmek, zeytinli ekmek “iberia”, reçel, balık füme, zeytin, sarımsak.

#6 Almanya

Peynir ve ekmek çeşitleri, domuz eti, yumurta, kaz ciğeri, patates, gevrek tahıllar, şarap.

#7 İsveç

Üzümlü ekmek, yabanmersini reçeli, soslu somon, soslu alabalık.

#8 Portekiz

Koyu kahve, ton balıklı – yumurtalı ekmek, taze meyva suyu, sardunyalı ekmek.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir