8 Mart Dünya Kadınlar Günü

5766
“Eğer bir kadın yeterince hırsIı, kararIı ve yetenekIiyse, yapamayacağı hiç bir şey yoktur.”

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

“KadınIar başarıIarını eIde ettikIeri zenginIikIerIe değiI, çevreIerinde biriktirdikIeri sevgiyIe öIçerIer.”

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

sonbisey-dünya kadınlar günü

Günümüzde 8 Mart Dünya Kadınlar gününü tam anlamıyla kutlayamadığımız aşikar. Sadece 8 Mart’ta değil hiç bir gün kadınlarımızın kıymeti bilinmiyor maalesef. Bu cümleyi ülkemizde yaşanan ve haberlerden duyduğumuz, kadına yönelik şiddet haberlerine dayanarak yazıyoruz.

Sadece 8 Mart’ta değil, başarıya ulaşmış her kadını kutlamamız gerekiyor. Kadın doğurgan, kadın yenilikçi, kadın yapıcı..

“Her kadın anne olana kadar, çocuktur.”

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir