7. Malatya Uluslararası Film Festivali Onur Ödülleri’nin Sahipleri Belli Oldu

645

Malatya Uluslararası Film Festivali

Bu sene 7.’si düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali‘nde ödüller sahiplerini buldu. Festivalde onur ödülleri aktör Halil Ergün, yönetmen Mesut Uçakan ve şarkıcı Belkıs Özener’e verilecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından ve Malatya Valiliği’nin katkıları ile 9-16 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında oyuncu Halil Ergün, yönetmen Mesut Uçakan ve şarkıcı Belkıs Özener‘e “Kristal Kayısı Onur Ödülü” takdim edilecek.

Halil Ergün

Genellikle özgün filmlerde rol alan oyuncu Halil Ergün, Halk Tiyatroları’nda “Teneke” isimli oyunla profesyonel tiyatroculuğa adım attı. Mustafa Alabora, Vasıf Öngören ve Erdoğan Akduman ile birlikte 1976 yılında Ankara Birlik Sahnesi’ni kuran Halil Ergün, 43 sene önce Yılmaz Güney’in yazdığı “İzin” adlı filmler sinema dünyasına atıldı. 1988 yılında “Kadın Dul Kalınca” isimli filmde Fatma Girik ile birlikte rol alan Halil Ergün, 1995 yılında Ümit Elçin’in yönetmenliğini yaptığı ve Erhan Bener’in aynı isimli romanından uyarlanan “Böcek” filminde Nurseli İdiz, Meltem Cumbul ve Füsun Demirel ile başrolde yer aldı. Bu film Halil Ergün’e aynı yıl 3 kez “En iyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü kazandırdı.

Belkıs Özener

Müziğe 16 yaşında iken İstanbul Tepebaşı’nda ilk kez sahneye çıkarak başlayan Belkıs Özener filmlerde Türkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit’i seslendirirken, Yeşilçam filmlerinde şarkılar da seslendirdi. İlk defa 1967 yılında “Sinekli Bakkal” filmi ile Yeşilçam’a adım atan Belkıs Özener, “Sevemedim Kara Gözlüm”, “Fosforlu Cevriye”, “Azize” ve “Karakolda Ayna Var” gibi Yeşilçam’ın önemli yapımlarında görev aldı. 81 yaşındaki Belkıs Özener, Yeşilçam’daki sanat hayatının 50’inci yılını bu yıl kutlayacak.

Mesut Uçakan

Türkiye’de 1980’lerin sonu ve 1990’lı yılların başında yaşanan siyasallaşma sürecine “İskilipli Atıf Hoca” ve “Reis Bey” filmleri ile katkıda bulunan Mesut Uçakan, 1978 yılında başrollerinde Bulut Aras ve Müjde Ar’ın rol aldığı “Lanet” isimli filmi ile ilk uzun metrajlı filmini çekti. Türk sinemasında bazı ilklere imza atan usta yönetmen Mesut Uçakan, 1987 yapımı “Kavanozdaki Adam” isimli filmi ile ilk defa bilim kurgu türünü denedi. 1988 yılındaki “Reis Bey” filmi ile sansür döneminde ilk defa yargıyı eleştiren Mesut Uçakan, 1993 yapımı “Kelebekler Sonsuza Uçar/İskilipli Atıf Hoca” adlı filmi ile İstiklal Mahkemeleri bağlamında yakın tarihi de eleştirdi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir