7 Leziz Örneğiyle Türk İşi Fast Food

5107

Türk tipi fast food örnekleri

Sokaklarda satılan yerli fast food

Bildiğiniz gibi bir hızlı yemek furyasıdır gidiyor. Hızlı yemek denilince de akla hamburger, pizza gibi yabancı kökenli yiyecekler geliyor. Oysa biz o kadar geniş bir mutfağa sahibiz ki. Biz sizler için aklımıza gelenleri listeledik ama hangisi daha lezzetli karar veremedik. Umarız ki siz yer ve bizim yerimize karar verirsiniz.

#1 Simit – İzmir’de ona Gevrek diyorlarmış

Simit adı ilk üretildiği yer olan Smiti’den (İzmit) geldiği düşünülmektedir. İstanbul’a gelen ya da İstanbul’dan doğuya giden kervanların konaklama alanı olarak bilinen İzmit’te yolculara pratik bir yiyecek olarak hazırlanan simit, bu özelliği ile de ilk fast food örneklerinden sayılabilir. Şimdilerde ise günümüzde kahvaltıları süsleyen ve kahvaltılarımıza apayrı bir lezzet katan bir yiyecek oldu çıktı. Her köşe başında bir simitçi ya da simit yapan dükkanlar görebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz yanık olanları gördüğünüzde direkt olarak almanız.

#2 Döner

Geçmişi taa 150 yıl öncesine Kastamonulu bir aşçı olan Hamdi Ustaya dayanmaktadır. Hamdi Ustadan bugüne bir sürü çeşidi çıkan ve özellikle şu aralar Antakya usulü moda olan Türk işi bir yemektir döner. Genellikle ekmek arası olarak yenilen döner pilav üstü olarak ya da klas bir şekil olan iskender olarak da sunulur. Bize de Hamdi Ustaya teşekkür edip her halini afiyetle yemek düşer.

#3 Kokoreç

Kokoreçin tarihi ateşin keşfine kadar giden uzun ve efsanevi bir gelişime sahiptir.Orta Asya’daki Türk boylarının keşfettiği yapılan arkeolojik çalışmalarla ispatlanmıştır. O günden bugüne çeşitli sunum farklılıkları yaşasa da aslından hiç bir şekilde vazgeçilememiştir. Günümüzde bile şehirden şehre yapılış ve lezzet farkı bulunan kokoreç bir nevi sarhoş yiyeceği olarak da bilinir. Ama bizce kokoreçi yemek için sarhoş olmaya gerek yok güzel bir yerden her an yenilebilir.

#4 Kumpir

Kumpirin hikayesi ise çok yenidir. İngilizlerin içine sos koyarak yediği patates, 1991 yılında ülkemize getirildiğinde bize has zengin mezelerle doldurularak yepyeni bir ürün olmuştur. Türkiye’de yapılan kumpir, tereyağı, kaşar ve çeşitli leziz salatalar, mezeler ve soslar katılarak hazırlanan bir üründür. Şekli benzediği için adını Yugoslav krumpir’den almıştır. Ancak fırında pişirilmesi ve kendine has içeriği ile kumpir Türk mutfağının bir ürünüdür. Bizce en güzel kumpir kuzineli sobalarda pişirilen patatesle evde yapılanlardır.

#5 Lahmacun

Lahmacuna kimi yerlerde Türk Pizzası adı verilir. 1960 yıllardan sonra ülkemizin doğu bölgelerinden tüm ülkeye yayılmış ve büyük ilgi görmeye başarmıştır. Bu ilgi bir sürü çeşitliliği de birlikte getirmiştir. Örneğin: biber salçası, fıstık, yeşil biber gibi malzemeler eklenebilir ve de Lahmacun Şanlıurfa ve Mardin’de soğanlı, Gaziantep’te sarımsaklı, Kahramanmaraş’ta ise hem sarımsak hem de soğanlı olarak yapılmaktadır. Bizce hepsi yanında el yapımı buz gibi ayran varsa güzeldir.

#6 Çiğ Köfte

Çiğ köftenin tarihi hakkında çeşitli rivayetler vardır aslında hangisi doğru hangisi yanlış bilinmemektedir ama özünün Türkiye olduğu bir gerçektir. Normalde etli yapılan çiğ köfte hijyen koşulları nedeniyle çoğu yerde etsiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta herhangi bir büfede ya da bozuk parayla çıkan otomatta bile bulabilirsiniz. Tabii hiçbiri bir Urfa’da yapılmış etli çiğ köfte olmasa da oldukça lezzetlidir. Bizim size en özel tavsiyemiz bir adet çiğ köfte tepsisi alıp evinizde istediğiniz gibi hazırlamanız.


#7 Sucuk

Sucuk için şu zamanda şöyle oluşmuştur demek mümkün değildir. Anadolu’ya özgü bir kültürdür sucuk doğum yeri her ne kadar bilinmese de sucuk diyarı Kayseri diye bilinir. O günden bugüne gerek kahvaltılar olsun gerekse döneriyle olsun bizim için bir baş tacıdır sucuk. Günümüzde kokusuzundan bol acılısına kadar her türlü çeşidi çıkmıştır sucuğun. Bizim önerimiz eğer kahvaltıda yiyecekseniz domatesli sucuk yemeniz öğlen ya da akşam yiyecekseniz ekmek arası sucuk yemenizdir. Aman sonrasında dişlerinizi fırçalamayı ve sakız çiğnemeyi unutmayın.

sucuk ekmek

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir