5 Haşhaşilik Rivayeti

1513

Haşhaşilik söz konusu ise bu konuda bilinenler genelde hep rivayet olarak anılıyor. Ama bu rivayetlerde okundukça insan da ateş olmayan yerden de duman çıkmaz gibi bir algı da oluşturmuyor değil. Hatta Haşhaşilik isminin bile nereden geldiği konusunda tam bir bilgi yok.Bu konu ile ilgili de ortada rivayetler çok. Kimilerine göre ‘assasini’ gibi yabancı kökenli olup ‘suikastçı’ anlamındayken kimilerine göre de Arapça kökenli haşhaş kelimesinden türemiştir diye söyleniyor.

Rivayet olmayan eldeki nadir somut bilgilerden biri ise kurucularının Hasan Sabbah olduğudur. Küçük yaşlardan beri kendini araştırmaya ve eğitmeye adamış bu kişi dini eğitimini alırken karşılaştığı kişiler sonucu hayatını bambaşka bir yöne çevirmiştir. Onun ile ilgili aritmetik ve astronomi alanlarında da bilgisi olduğu söylenmektedir. Zekasına da yapılan övgüler fazlacadır. Özellikle onun ile ilgili rivayetler okunduğunda, oldukça keskin zekasının olduğunu söylemek yerinde bir karardır. Ama bu keskinlik övülesi değil korkulasıdır. Hırs onun motivasyonuydu denilebilir. Özellikle intikam alma konusunda ki hırsı onca kurguyu kusursuzca düzenlemesi ve işlemesiyle kan dondurucudur.

haşhaşilik

Gelelim onun ile ilgili rivayetlere

  1. İlk rivayet belki de bir çok kişi tarafından bilinen ”cennete gidip gelen fedailerdir’ Rivayet o ki fedai olmak isteyen kişilere cennet vaadediliyormuş. Bunun için de haşhaş ile uyuşturup insanları cennete gittikleri sanılması için gerekli düzenlemeler yapılıyormuş (cennet bahçesi formuna uygun güzel kadınlar, rengarenk ve mis kokulu çiçekler, kuşlar). Kendinden geçen insanlar haşhaşın da etkisiyle yaşadıkları rüyada kendilerini cennette hissediyorlar tabi. Daha sonra uyku halinde olan insanlar odalarına götürülüyor ve uyandıklarında kendilerini odalarında bulan insanlar cennette tekrar gidebilme umudu ile her istenileni yapacak hale gelmiş oluyorlarmış.
  • 2. İkinci rivayet ise fedaileri psikolojik anlamda gene etkilemek için. Bu rivayet ise sahte düzenek kurup yaşayan başka bir fedaiyi ölü gibi sadece kafası gözükecek şekilde gömmekle başlıyor. Fedailiğe yeni başlayacak kişi kafası (sözde) kesilmiş fedaiyi görür ve öldüğüne kanaat getirir lakin onu daha sonra karşısında görmesi fedailerin hayretler içinde kalmasına (fedai olanların ölümsüz olduklarını düşünmelerinden dolayı) ve Haşhaşi fedaisi olmak için can atmalarına sebep olurmuş.

    3. Diğer bir rivayet ise planlarını hırsla ve uzun zaman gereken uğraşlar ile yaptıklarına dair. Rivayete göre Hasan Sabbah cariyenin birini alır ve eğitir ona bu görev için gereken her şeyi öğretir ve daha sonra da saraya satar. Sarayda onun için gerekli her bilgiye bu cariye ulaşırken bir gün Sultan Sungur, İsmailer üzerine bir ordu göndermeye karar verir ve gerekli hazırlıkları yapmaya başlar. Casus cariye haberi Hasan Sabbah‘a uçurur. Sultan olan bitenden habersiz bir sabah uyanır ve baş ucunda bir hançer ve ardından gelen not. Bu durum Sultanı çok etkiler sonuçta yatak odasına kadar giren bir hançer var ve ruhu bile duymadı bu olayı. Tabi ki ordu bunun üzerine geri çekiliyor ve ince ince işlenen plan işe yarıyor.

  • haşhaşiler-kimler-884x1024

    4. Kendi öz oğullarını öldürdüğü ise yine bir diğer rivayettir. Nedeni mi ? Tabi ki de tarikat görüş ve kurallarına aykırı davranmaları.

    5. Tüm bu rivayetlerin çıkış noktaları bile ayrı bir rivayete dayanıyor. Kimilerine göre bu rivayetler Batılıların İsmaileri kötülemek için uydurduğu, kimilerine göre ise Marco Polo‘nun yazdıkları. Kimilerine göre Marco Polo tüm bunlara şahit olmuşken kimilerine göre Haçlı Seferleri sırasında dönenlerden duymuştur hatta kimilerine göre de hapishane de yattığı dönem diğer mahkumların anlattıklarını duyarak kaleme almıştır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir