4 Yaşındaki Yeğenine El Sallarken İdam Edilen Majid Kavousifar

28407

Majid Kavousifar

Yeğenine el sallayarak idama giden Majid Kavousifar

Son günlerde hepimiz şehit haberleri , bombalamalar, IŞID’ın kontrolünü ele geçirdiği bölgelerdeki vahşet haberleriyle neredeyse gülümsemeyi unuttuk. Hoş bu haberimizde aslında pek okuyanlarının yüzünü güldürecek cinsten bir haber değil hatta haber değil öykü demek daha doğru olacak sanırım. Bu öykü içimizdeki insanlığa biraz dokunacak, fedakarlığın ve sevginin ne kadar büyük bir onur ve herşeyden daha kutsal olduğunu bize hatırlatacak cinsten bir öykü. En azından içinde bir yerde insanlık kalanlara.

Onun adı Majid Kavousifar. Bir çoğumuz onun adını bile duymadık ama Majid İran’da bilinen ve bir çok insan arasında dile getirilemese de saygıyla anılan bir katil.

majid

2005 yılında İran hükümetinin baskıcı rejimi iyiden iyiye artmış ülkenin bir çok aydını yok yere idam edilmişti. Gazi Mukaddes isimli, devletin baskıları yüzünden tarafsızlığını yitiren ve bir çok insanın herhangi bir suçu olmadan idam emrini veren yargıçlardan biriydi. Majid ve kuzeni Hüseyin adliye çıkışı yargıç Gazi Mukaddes’i öldürmüş ve Dubai’ye kaçmayı başarmıştı.

Dubai hükümeti İran ile yaptığı görüşmeler sonucunda Majid ve Hüseyin’i İran hükümetine iade ettiler. Sonrasında verilen karar netti. İdam. Uluslararası bir çok tepkiye rağmen karar da herhangi bir değişiklik olmadı.

majid 2

Aslında buraya kadar olan kısım bir çoğumuz için tanıdık ya da duymaya alıştığımız cinsten. Majid’in öyküsünü diğer öykülerden ayıran, idam gününde Majid’in 4 yaşındaki yeğeni idamı izlemek için alanda olması ile başlıyor. Hepimiz Hayat Güzeldir (La vita è bella) filmini gözlerimiz yaşlı izledik. Hatırlarsanız baba Guido oğlu Joshua’ya bütün toplama kampını bir oyun gibi anlatmış ve ölüm sahnesine de oyunu oynayarak gitmişti.

Majid Kavousifar 4 yaşındaki yeğeninin gözleri önünde gülerek idama gidiyor. Boynuna ip geçirildiğinde dahi el sallıyor ve ölüme gülümseyerek bu dünyadan ayrılıyor.

majidxx

Sebep ne olursa olsun masum bir çocuğun gözü önünde din ve hukuk adına bu tarz bir ceza uygulaması yapmak hiç bir hükümete  yakışmıyor. Keşke insan olduğumuzu unutmasak. Majid Kavousifar ismi onu idama gönderen Ortadoğu’da pek çok otokratik hükümet liderinin adı unutulsa bile, zihinlere kazınacak. Tarih, katil bile olsa belli bir duruş sergileyebilenleri hatırlamayı ve hatırlatmayı kendine şiar edinmiş bir gerçeklik olarak hep zinde kalacak.

6
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mücahit

Bir dogrulama yapayim admin bu isimleri kendin mi uydurdun yoksa alıntı mi yaptin bilmiyorum bu adamın hüseyin xiziri bir kürt parti uyesidir youtube de bazi videoları mevcut bu faaliyetleri nedeni ile tutaklandi ayrıca o kuzeni değil küçük kızıdr haber paylasmadab once kaynağını iyi araştırın tabi eger bi kasıt yoksa burda

İdam edilen adamın adı Majid Kavousifar. Kızı zaten kuzeni olarak değil yeğeni olarak belirttik. Kuzeni dediğimiz kendisiyle birlikte asılan Hüseyin Kavousifar. Yazıyı tekrar okursanız belki anlayabilirsiniz. Biraz araştırma yaparsanız Farsça kaynaklarda da olayın anlattığımız gibi olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca Majid kürt kökenli de değildir. Azeri olduğu yönünde iddialar olsa da net olarak doğrulayamadığımız için eklemedik. Olay bu şekildedir. Yorum yapmadan önce iyi araştırın. Sahte kahramanlar yaratmaya gerek yok.

Snszm_21_

Muco kafanmi hoş

Anonim

İran düşmanlığı yapıyorsunuz İran ne yapacak savcısını öldüreni besleyecek mi? orada idam devlete ve millete karşı işlenen tüm suçları kapsıyor lütfen konularaa daha tarafsız yaklaşalım

Gahajs

Küçük çocuğun önünde yapılması yanlış

Bozkurt

Sen ne anlarsın haktan hukuktan ya burada üzerinde durulan konu küçük kızın gözü önünde olayın yaşanmasıdır senin yüreğinde kalbinde çocuk sevgisi yok mu da böyle yorum yapıyorsun hadi var diyelim o zaman da vicdan yoksunu olduğundandır!!!