3D Yazıcılar ile Yapabileceğiniz 9 Şey

3458

Her ne kadar yüksek maliyetiyle dikkat çekse de 3D yazıcılar, yakın gelecekte teknolojimiz ilerledikçe ucuz ev araçları haline dönüşecek. Hepimiz evimizde bulunan 3D yazıcılar ile hayal gücümüzün sınırlarını zorlayarak birbirinden ilginç ürünler ortaya koyacağız. Peki 3D yazıcılar ile neler neler yapabiliriz?

#1  Evimiz için kullanabileceğimiz küçük eşyalar yaratmak çok basit olacak.

 

#2 Oyuncaklar

Sevdiğiniz araçların birebir kopyasını yapabilir beğendiğiniz oyuncak modellerinin ilgili dosyalarını internetten indirip istediğiniz oyuncağı yazdırabilirsiniz.

 

#3 Silahlar

İnternetten bulduğumuz silah modellerini yazdırıp silah üretebileceğiz. Tabi ki terörist oluşumların eline geçmesi çok kötü olur.  Halihazırda dayanıksız da olsa insan öldürmeye yetecek kadar dayanabilen ve ateşlenebilen silahlar yapılabiliyor. Amerika’nın bazı eyaletlerinde bireysel silah üretimi yapıldığı gerekçesiyle 3D yazıcıların satın alınmasına kısıtlamalar getirildi.

 

#4 Elbise

Bu alanda yapılacak yeniliklerle moda anlayışının değişmesine tanıklık edebiliriz. Herkes elbise tasarlayıp, tasarımı internetten sunabilir. Yeni modacılar, yeni moda anlayışları ortaya çıkabilir. İnsanın üstüne tam olarak oturan elbiseler yapmak da kolaylaşır.

 

#5 Giyilebilir ekipmanlar

Özellikle orduların işine yarayabilir. Eğer hafif ve dayanaklı malzemelerden üretilip teknolojiyle desteklendiğinde muazzam şeylere tanık olabilir. Tıpkı, 3D yazıcıdan çıkartılan şu giyilebilir ekipman gibi.

#6 Et, Gıda ve Deri Üretimi

Hayvan ürünlerini, doku birliği olarak gören bilim adamları, biyolojinin de desteğiyle et ve gıda üretimi yapılabileceği görüşündeler. Veganlar buna oldukça sevinecekler.

#7 Evler

Bu şekilde üretilmekte olan evler mevcut. Özellikle Çin ve Hindistan gibi nüfusu bir milyarın üzerindeki ülkeler için çok fayda sağlayıcı bir gelişme.

#8 Yapay Organlar

Biyonik olarak da desteklenen yapay organlar üretilmekte.

#9 Ayda Üs Kurmak

Bilim adamları, inşaat sektöründe de yaygınlaşması ve daha çok gelişmesi beklenen 3D yazıcılar sayesinde ayda üs kurulabileceğini düşünüyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir