30 Saniyede İnsanların Sizinle İlgilenmesini Sağlayabilirsiniz!

1504

Bunu şımarıklık yapmak için kullanmayın tabi ki. Bizim kastettiğimiz asla bencilce birinin devamlı sizinle ilgilenmesini sağlamanız değil. Ancak “çok ilgisiz”, “benimle ilgilenmiyor” gibi yakınmalarda bulunmaktan siz de sıkılmadınız mı yahu? Bazen hep karşı tarafı suçlamamak gerekiyor. Yani sıkıcıysanız elbette başka şeylerle ilgilenecek. Siz de birazcık çılgınlıklara başvurun canım ne olacak sanki. Yaşamın her alanında iyi bir iletişim bizi bir adım öne atacaktır. Bu tavsiyeler de daha çok iş görüşmeleri ve kendinizi göstereceğiniz programlar vs için…

#1 Nereye gitmek istediğinizden emin olun.

Asansör konuşmanız şu 3 soruya cevap vermelidir: Kimsiniz? Ne yapıyorsunuz? Nereye gitmek istiyorsunuz veya ne arıyorsunuz? Başarmak istediğinizden kesinlikle emin olun yoksa size kimse bu konuda yardım edemez.

iletisim-310x165

 

#2 Liste yapın.

İş deneyiminizi, geçmişinizi, yeteneklerinizi, başarılarınızı ve hedeflerinizi ele alın. Sizi ana fikrinizden uzaklaştıracak her türlü ilgisiz noktayı atın.

tanışmak-e1371730227339

 

#3 İnsanlara bir hikâye anlatın.

“İnsanlar hikâye dinlemeyi sever”. Bu yüzden onlara bir hikâye anlatın. Bu ayrıca insanların sizi daha kolay hatırlamalarını sağlar. Kişisel gelişim rehberi Dale Carnegie “İş Hayatında Hitap Etme ve İnsanları Etkileme” adlı kitabında şunları belirtmiş: “Zihnimiz aslında her şey birbiriyle ilişkili. Başka bir deyişle bir konuyla ilgili bir hikâye veya başka bir bilgi varsa onu daha kolay hatırlıyoruz. Yani eğer insanların sizi hatırlamasını istiyorsunuz onlara güzel bir hikâye anlatın.

kariyer_109db21b-e68c-4bb3-99b0-cde6d611e8b3_1

 

#4 Argo kullanmayın.

Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anlatmak için çoğunluğa hitap eden bir dil kullanmanız gerekir. Yani sizin alanınız dışındaki insanların anlayamayacağı kısaltmalar ve terimler kullanmamaya çalışın.

BBnN0eOCQAEuGQu

 

#5 Konuşmanız insanları diyaloğa davet etmelidir.

Hikâyenizi anlattıktan sonra dinleyici daha fazlasını istemelidir. Hikâyeniz bunu başarabiliyor mu? Eğer cevabınız hayırsa konuşmanızı değiştirmeniz gerekiyor demektir.

işadamı-700x357

 

#6 Zamanı ayarlayın.

Konuşmanızın pratiğini yaparken hikâyenizin 30 saniyeyi geçmemesine dikkat edin. Eğer geçiyorsa detayları azaltın ve tekrar deneyin.

zeit-zeitmessung-glashuette-wempe_a

 

#7 Kendi videonuzu çekin.

İnsanlara hikâyenizi anlatırken nasıl göründüğünüzü bilmeniz gerekir. Dikkat çekiyor musunuz? İnandırıcı gözüküyor musunuz? İnsanlar sizin hikâyenizi dinlerken kendilerine göre sonuç çıkarırlar. Bu yüzden etkileyici göründüğünüzden emin olun. Rahat olun, doğal davranın ve anlattığınız hikâyeden memnun görünün.

8c5d20bc6d7c09d8cfbec813adb3c4b6

 

 #8 Arkadaşlarınızla pratik yapın.

Hikâyenize karar verdikten sonra onu çevrenizdekilere ve iş arkadaşlarınıza anlatın. Size geri bildirim vermelerini isteyin. Nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi sorun. Hikayenizi sesli anlatmak size doğal gelene ve insanları ikna edebileceğinize inana kadar pratik yapmaya devam edin.

1544129027039

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir