21. Yüzyılda Yapılmış En İyi 9 Bilim Kurgu Filmi

2020

Bilim kurgu filmleri gerek bütçe gerek de oyunculuk bakımından meşakkatli filmler olmasına rağmen sinemada en çok ilgi çeken kategorilerden birisidir. Zaman zaman insanoğlunun hayalgücünün sınırlarını zorlar,zaman zaman da günümüz teknolojisinin ne kadar zararlı olabileceğini vurgular. Bu yazımda ilginizi çekebilecek 21.yüzyılda yapılmış 10 bilim kurgu filminden bahsedeceğim.

#1 Her (2013)

IMDb 8/10
2013 yapımı olan Her(Aşk) filminin yönetmenliğini Being John Malkovich, Adaptation gibi
filmlerden tanıyabileceğimiz Spike Jonze yapıyor. Bilim kurgu kategorisine almış olsak da bir o kadar da romantizm konulu bir film. Baş rollerinde Gladiator filmindeki Commodus filminden tanıdığımız Joaquin Phoenix ve Avengers’taki Black Widow olan Scarlett Johansson paylaşmaktadır.

Yaşadığı çağda mektup artık pek kullanılmamaktadır, Theodore da başkalarının ağzından
mektupların yazıldığı bir şirkette mektup yazmaktadır. Monoton bir hayatı olan Theodore’un hayatı gördüğü bir yapay zeka reklamından sonra değişir. Yapay zeka uygulaması kişilerin özelliklerine göre cevap vererek kendi karakterlerini oluşturur. Theodore’unkine göre ise Samantha oluşmuştur ve git gide Samantha’ya aşık olmaktadır.

#2 Star Trek: Into Darkness (2013)

IMDb 7.8/10
Efsane yönetmen J.J Abrams tarafından yönetilen filmin oyuncu kadrosunda Benedict Cumberbatch, Zoe Saldana, Chris Pine gibi yıldızlar bulunmaktadır.

İlk filmi Star Trek’te Kirk’ün kaptan olma hikayesi anlatılmaktadır vaktiniz varsa ilk filmi (Star Trek (2009) ) de izlemenizi öneririm. Devam filmi Into Darkness’ta ise Atılgan gemisinin kaptanı Kirk organizasyonları içindeki karmaşaya karşı savaşırken aynı zamanda da dünyası için bir tehdit olan Khan’la da savaşmak zorundadır.

#3 Children of Men (2006)

IMDb 7.9/10
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Gravity gibi filmlerin yönetmenliği yapmış Alfonso Cuarón tarafından ustalıkla yönetilen filmde Alfred rolünden tanıdığımız Michael Caine, Inside Man, Shoot Em Up filmlerinden bildiğimiz Clive Owen gibi oyuncular bulunmakta.

2027 yılında geçen hikayede insanlar artık üreyememektedir ki nesillerini devam ettirebileceklerini düşündükleri dünyanın en genç insanı da 18 yaşında ölmüştür. kimileri bunu kabullenmiş olsa da kimileri bunu kabul etmemiş tüm bunları değiştirebilmek için harekete geçmiş; Theo da çıkar karşılığı 2 mülteciyi Bexhill’e götürecektir. Yolculuk sırasında bir çetenin saldırısına uğradıktan sonra götürdüğü mültecilerden birisinin hamile olduğunu ve hedefinin Human Project denen bi yere götürmek olduğunu öğrenir.

#4 Interstellar (2014)

IMDb 8.6/10

Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine gibi başarılı oyuncuların rol aldığı filmin yönetmeni Batman serisi, Inception, Memento, Prestige gibi filmlerin altından başarıyla kalkan Christopher Nolan ve filmin müziklerininbüyük bir kısmı da beklendiği gibi Hans Zimmer tarafından bestelenmiş.

Dünya genelinde küf bakterisi yüzünden tahıl üretimi duracak seviyeye kadar düşmüştür.
Eski NASA pilotu olan Cooper kızının belli bir kordinatlarla ilgili bilgisinden sonra kordinatlara gider ve kendisini gizli bir NASA üssünde bulur.Bir ekiple uzayda yaşam bulunabilen farklı gezegenler aramaya çıktıkları yoldan karadeliklere uzanan bir hikaye…

#5 Gravity (2013)

IMDb 7.8/10

Yönetmenliğini yukarıda bahsettiğimiz Alfonso Cuarón yapmıştır. Oyuncu kadrosu diğer filmlere göre daha az kalabalık gözükse de Sandra Bullock ve George Clooney’in etrafında gerçekleşen olayları anlattığı için pek göze batmıyor.

Dr. Stone ilk kez uzay görevine çıkan mühendistir yörüngede dolaşan Rusların parçalanmış uyduları yüzünden zarar gören Hubble Uzay Teleskopu’nu onarmak için Kowalski ve Dasari’yle birlikte yörüngede dolanan atıklara maruz kalır ve keşif için çıktığı aracın parçalanır ve dünyaya dönüş çabaları başlar.

86. Oscar ödüllerinde en iyi yönetmen haricinden en iyi film müziği, kamera, görsel efekt, kurgu, ses kurgusu ve miksajı gibi toplam 7 kategoride Oscar ödülünü kazanmıştır.

#6 Looper (2012)

IMDb 7.4/10
Yönetmenliğini Breaking Bad dizisinde birkaç bölümde de yönetmenlik yapmış olan Rian Johnson yapmış olup kadrosunda da Bruce Willis gibi bir efsanenin yanında Joseph Gordon-Levitt de oynamıştır.

2072 yılında zamanda yolculuk yapılabilmektedir fakat karaborsacılar illegal olarak ele geçirip kendi çıkarları için kullanmaktadır. Birisini öldürmek istedikleri zaman 2042 yılına yollayarak orada tuttukları Looper denen suikastçilere cesetlerin üstünde gümüş barlarla (kişilere ölüm tarihi geldiğinde gelecekteki kendi bedenleri altın barlarla sarılı) yollamaktadırlar böylece Looper’lar hem olmayan birini öldürdükleri için bir sorumluluk almayacaklar hem de rahat bir yaşam süreceklerdir. Bu olay Joe’nun kendisini göresiye kadar devam etmekteydi…

#7 Source Code (2011)

IMDb 7.5/10

Moon gibi bilim kurgu adına önemli sayılabilecek bir filmi yönetmiş hatta ilerleyen aylarda da vizyona girecek Warcraft filminin yönetmeni olan Duncan Jones tarafından yönetilmiş olup Jake Gyllenhaal gibi bir karizma da başrolünü oynamaktadır.

Bir patlamada vücudunun büyük bir bölümünü kaybeden Yüzbaşı Colter Stevens Chiago’da
havaya uçan bir treni havaya uçmadan önce kurtarmak için alıkonulmuştur paralel evrende yolculuk yaparak patlamadan önceki 8 dakikaya gidip patlatan kişinin kimliğini öğrenmeye çalışmak zorundadır.

#8 Inception (2010)

IMDb 8.8/10

Christopher Nolan’ın yönetmenliğini üstlendiği filmde Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy gibi isimler rol almış ve müziklerini de tabii ki Hans Zimmer bestelemiş.

İnsanların bilinçaltındaki sırları ortaya çıkarıp çalma konusunda uzman olan Dom Cobb’a hayatını sıfırlayabilmesi için yapılan son iş teklifinde bu sefer fikir çalmak yerine hafızaya fikir eklemek zorundadır fakat Dom Cobb’un kendi bilinçaltı da türlü oyunlarla Cobb’u alaşağı etmeye çalışmaktadır.

#9 Who Am I? (2014)

IMDb 7.6/10
Baran bo Odar imzalı olan son zamanların popüler filmi olan Who Am I? günümüz internet dünyasına hitap ettiği için bol bol güzel tepkiler almıştır.

Hoşlandığı kız için okulun kütüphane sistemini hackleyen Benjamin kamu cezasını uyguladığı sırada tanıştığı birisi hayatını değiştirecekti. İçine kapanık utangaç Benjamin gittikçe farklı birine dönüşüp MRX takma isimli hackerla kapışabilecek düzeye gelebilecek mi? Kurduğu ekibiyle partilerden Interpol’ün en çok aranan suçlularına dönüşen bir ekibin hikayesi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir