2029 Yılında Dünya’yı Bekleyen Apophis Tehlikesi!

1026

Apophisis Tehlikesi Nedir ?

2004 yılında keşfedilen ve ismini Mısır mitolojisindeki kötülük tanrısı Apophis’ten alan göktaşı, keşfedildiği tarihten bu yana bilim çevrelerini ve komplo teorisyenlerini meşgul etmeye devam ediyor. Astronomideki ismi 99942 Apophis olan bu göktaşının yeryüzüne çarpma ihtimali birçok araştırmaya da konu oldu. Genellikle 2029, 2036 ve 2068 yılları öne çıkıyor. Ancak bu konuda ortak bir kanıya varıldığı söylenemez.

İtalya’da bulunan Torino gözlem evindeki gökbilimci Alberto Cellino, tarihlerle ilgili olarak değişiklikler olsa da yaklaşık 2,5 futbol sahası büyüklüğünde bulunan dev göktaşının yeryüzüne çarpma ihtimalinin hiç de göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor. Cellino “Belirlenen tarihlerde bize yaklaşacak ancak bir çarpışma ihtimali oldukça düşük. Bununla birlikte her kesişmede yörüngesi bilmediğimiz oranlarda biraz daha değişecek. Bu da onu uzun vadede öngörülemez hale getiriyor.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Aslında bu durum, bugün için çarpma tehlikesi olmayıp gelecekte riskli hale gelebilecek Dünya etrafında dönen bütün tehlikeli göktaşları için de geçerli. NASA‘da bulunan Jet Tahriki Laboratuvarı eski araştırmacılarından Allan Harris ise, “Şu an kataloglarımız içinde kesin çarpacak dediğimiz bir meteor yok. Kusurlu, değişken yörüngelerinden ötürü uzak gelecekte risk potansiyeli olan gök cisimleri var. Bilinen göktaşlarından hiçbirisi, hesapladığımız ihtimalleri aşarak aniden Dünya’ya çarpacak ya da bilinen asteroitleri etkileyerek yönlerini bize doğru değiştirecek konumda değil” diyor.

Allan Harris, yine de gezegenimize yakın cisimlerin çarpma ihtimallerini değerlendirmek için kullanılan Palermo Ölçeği’ne göre 99942 Apophis‘in 1,10 seviyesinde ve Torino Ölçeği’ne göre ise 4. seviyede olduğunu belirtiyor. Risk taşımasının en önemli nedeni olarak ise, büyük bir yıkıma sebep olabilecek 370 metrelik çapı gösteriliyor.

Yörüngesi şu an için bilemediğimiz herhangi bir sebepten dolayı değişebilir. Apophis, yukarıda belirtilen yıllarda gezegenimizi her yaklaştığında ortalama 22.000 kilometre yakından geçecek. Bu mesafe ise geçişin Dünya’ya iletişim ve meteoroloji uydularından biraz daha yakın olacağı anlamına geliyor.

2004 yılında ABD’de bulunan Kitt Peak Ulusal Gözlemevi’nden keşfedilen 99942 Apophis’in ilk olarak 13 Nisan 2029 tarihinde Dünya’ya yaklaşacağı öngörülüyor. Bu tarihte dünyaya çarpma ihtimali ise sadece %2,7 olarak hesaplanıyor. Daha tehlikeli geçiş ise 13 Nisan 2036 tarihinde gerçekleşecek. 2036’da Dünya ile Ay arasından geçerken %3 oranında gezegenimize çarpma olasılığı konuşuluyor. 12 Nisan 2068 tarihinde Apophis’in Dünya’ya çarpması tehlikesi ise 150 binde 1 olarak öngörülüyor. Uzmanlara göre bu büyüklükteki bir göktaşının gezegenimize 80 bin yılda bir çarptığı belirtiliyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir