2025 Yılından İtibaren Norveç’te Benzinli Araç Kullanmak Yasak

2551

Dünyanın en ekolojik ülkelerinden biri olan Norveç, 2025’ten itibaren benzinle çalışan otomobillerin yasaklanması yolunda önemli bir adım attı. Norveç Parlamentosu’ndaki siyasi partiler, bu yöndeki yasa tasarısının kabulünde anlaştı. Bu yasaya göre 2025’te fosil yatıkla çalışan tüm otomobillerin yasaklanması planlanıyor.

benzinli araç yasağı

Norveç’te yayın yapan Dagens Naeringsliv gazetesi, benzinli araçların trafikten men edilmesi için iktidar partisi dahil tüm partilerin uzlaşmaya vardığını yazdı.  Bu haberin ardından elektrikli araç üreten Tesla Motors firmasının sahibi Elon Musk, Norveç hakkında “Ne kadar güzel bir ülke” yorumunda bulundu.

Dünyanın sayılı petrol ihracatçısı ülkelerinden olan Norveç’te otomobillerin %24’ü elektrikle çalışıyor. Norveç ayrıca yenilenebilir enerjiyi en etkin kullanan ülkeler arasında. Öyle ki Norveç’in elektrik ihtiyacının %99’u hidroelektrik santrallerinden karşılanıyor. Ayrıca Rüzgar enerjisi kapasitesinin de 2020’de üç katına çıkarılması hedefleniyor. Bunun yanında 2019 yılında başkent Oslo’ya özel araçların alınmaması da gündemde. Norveç hükumeti böylece hava kirliliğini en aza indirgemeyi planlıyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir