2015 Yılında Kanada 285 Bin Göçmen Alacak

4695

Kanada’nın dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olduğunu biliyoruz. Yeni yılda Kanada tekrardan göçmenler için kapılarına açtı. Dünya genelinde en hızlı vatandaşlık alma politikasına sahip olan Kanada 2014’te ise 290.000 kişiyi vatandaşlığa kabul etmişti.

Her meslek grubundan insanlara kapısını açan Kanada, en çok mühendislik, finans, sağlık ve pazarlama mesleklerinde eğitimli ve deneyimli bireylere ihtiyaç duyuluyor.

kanada_sonbisey

Yeni Bir Hayat Yurtdışı Yaşam, Sağlık ve Eğitim Merkezi Genel Müdürü Şevki Akaydın’ın yaptığı açıklamaya göre; “Kanada’da 3 yıl yaşadıktan sonra ise elde edilen Kanada vatandaşlığı hakkı ile birlikte Kanada pasaportu sahibi olunuyor. Böylece seçimlere katılma, hatta milletvekili adayı olma şansı bile edinilebiliyor. Kanada vatandaşlığı dünya genelinde en hızlı alınan vatandaşlıklardan birisidir. 2014 yılında 290,000 kişi Kanada vatandaşı olmaya hak kazandı.”

Akaydın’ın yaptığı bir diğer açıklama ise ekonomik yönden oldu ve vatandaşlık hakkını kazanan bireylerin, yıllık ortalama 45-50 bin civarında hatta verimli çalışır ve statüsünü yükseltir ise daha da fazla kazanacağını belirtti.

En Önemli Şartları Çok İyi Derecede İngilizce Yahut Fransızca Bilmek

Kanada’nın göçmenlik programları şu alanları kapsıyor;

Nitelikli Göçmenlik Programı: En az iki yıllık üniversite mezunu olmak, mezun olunan dalda en az bir yıl tecrübe sahibi olmak ve iyi düzeyde İngilizce yahut Fransızca bilmek şartı koşulmuş. 2015 yılında her meslek grubundan başvuru kabul edilecek, geçen sene ise 51 meslek grubundan başvurular kabul edilmişti.

Quebec Nitelikli Göçmenlik Programı: En az iki yıllık üniversite mezunu ve belirli bir meslek dalında tecrübeye sahip bireylerin Kanada’nın Quebec eyaletine başvurabilecekler. Tabii ki iyi düzeyde Fransızca bilmek şartı ile.

kanada-sonbisey

Quebec Girişimci Programı: 300.000 Kanada dolaro mal varlığı yahut nakidi bulunan ve Quebec eylaletinde en az 100.000 Kanada doları tutarında sermaye ile iş kurmak isteyen girişimciler ve iş adamları başvuru yapabilecek. Tabii ki en az 2 yıllık girişimcilik deneyimi ve İngilizce bilmek şartı ile.

Quebec Yatırımcı Programı: 1 milyon 600 bin Kanada doları tutarında mal veya nakdi olan kişiler başvuru yapabiliyor. Bu program için ingilizce yahut dil bilmeye gerek yok çünkü çalışmak veya iş kurmak istemeyen, varlıklı kişilere hitap eden bir göçmenlik programı.

Bölgesel Göçmenlik Programları: Kriterleri her eyalette farklılık gösteren Kanada’nın birçok eyaleti özel bölgesel göçmenlik programları sunuyor.

Kanada Self Employed Göçmenlik Programı: Ses sanatçıları, yapımcılar, yönetmenler, radyo, televizyon ve sinema alanında çalışanlar, spor eğitmenleri gibi çok farklı meslek gruplarında kişilere açık bir programdır. Aynı zamanda sanat, kültür ve spor alanlarında serbest olarak çalışan ve iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip kişiler bu programa başvurabiliyor.

Tarım Alanında Göçmenlik Programı: Çiftçilik tecrübesi ve orta üst düzeyde ingilizce bilen bireylerin katılabileceği bir program. Kanada’da bir tarım arazisi kiralayarak yahut satın alarak işletmek isteyenler bu programa başvurabilir.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir