10 Maddede Sigarayı Bırakıyoruz

1924

Günümüz de artık herkesin elinde olan sigaranın zararları herkesin malumu olduğu gibi saymakla bitmez. Milyonlarca insan sırf bu yüzden çeşitli hastalıklara yakalanıyor ve yüzbinlercesi de sırf sigara yüzünden yaşamını yitiriyor. Sigaranın içindeki nikotin, kuvvetli fiziksel ve psikolojik bağımlılık yapıcı etkisi nedeniyle sigarayı bırakmak gerçekten zordur. Fakat yapılan araştırmalar da bunun tabiki imkansız olmadığını ve her şeyin önce kendi kafamızda bitmesi gerektiğini sonucuna varılmıştır. Gelin hep beraber 10 maddede sigarayı bırakalım;

sigarayi_nasil_birakabiliriz_alo_sigarayi_birakma_hatti_h323
#1 Öncelikle gereken yerde doktorunuza danışmayı unutmayın. Sigarayı bırakmak için bir gün seçin ve o güne sadık kalın. Daha önce sigarayı bırakmış olan tanıdıklarınızda destek almanız sizi daha teşvik edici kılar.
#2 Başta kanser olmak üzere yarattığı birçok sağlık problemini listeleyip sürekli görebileceğiniz bir yere asın. Her ne kadar sigara paketlerinin üzerinde uyarılar yer alsa da, siz, günlük yaşamınızda sürekli görebileceğiniz bir yere asarsanız daha rahatsız edici olacaktır.
Sigara-Birakma-Gununde-Sigarayi-Birakmaya-Ne-Dersiniz
#3 Kendinize nerede ve ne zaman sorusunu sorun. Yani sigarayı en çok nerede ve ne zaman içmek size keyif veriyor? Cevabı bulduğunuz zaman, uzmanlar kendinize o saatler içerisinde başka uğraşlar bulmanızı tavsiye ediyor.
#4 Düzenli spor ve egzersizinde sigara bırakmada büyük etkisi vardır. Günde 20-30 dakikalık yürüyüş yapın. Meditasyon, yoga gibi sporların yatıştırıcı özelliklerinden faydalanın.
sigara#5 Etrafınızdan küllük, çakmak, kibrit gibi sigarayı hatırlatacak her şeyi kaldırın. Sigara içilen ortamlara belli müddet girmeyin. İradeli biri olduğunuzu unutmayın.
#6 Sigarayı bırakma aşamalarında çokça karşılaşılan diğer bir unsur dengesiz beslenme. Sigara yerine glisemik indeksi yüksek çikolata, kekler, kurabiyeler, şekerlemeler ve hamur işleri gibi besinleri tüketmeyin
mora-sigara1
#7 Sosyal aktivitelere katılın. Restaurant, cafe gibi mekanların sigara içilmeyen bölümlerinde oturun.
#8 Sigaranın yanında içtiğiniz alkol, kahve, çay gibi içecekler yerine bir süre taze sıkılmış meyve suyu, bitki çayları içmeyi deneyin. Unutmayın bu bir geçiş dönemi.
#9 Bencil olmayın. Etrafınızdaki insanları düşünün. İçtiğiniz sigaranın dumanı içmeyen insanlarda daha fazla etki ettiğini biliyor muydunuz? Tabi ki biliyordunuz.
#10 Kendinize inanın. Sigarayı bırakmak sizin için bir tercih değil zorunluluk olduğunu benimseyin.

06-02-2015-17-53-26sigara

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir