Zihin Gözü Körlüğüne Sahip Olup Olmadığınızı Biliyor Musunuz?

4807

Yağmurlu bir gün, dışarıda yürüyorsunuz ve etrafınızda insanlar koşuşturuyor. Kitapçıya giriyorsunuz, pek büyük sayılmaz. Kısa boylu, yaşlı ve gri saçlı bir bayan sizi karşılıyor.

Tüm bunları hayal edebildiniz mi, ettiyseniz de net bir kesinlikte mi oldu, yoksa bulanık görüntüler eşliğinde zorlanarak mı düşündünüz? Eğer ikinci seçenek ise bilim adamlarının ilk defa ortaya attığı ve “aphantasia” yani “zihin gözü körlüğü” olarak adlandırılan bir durumdan müzdarip olabilirsiniz. Bu durum bir şeyleri hayal etmeniz istediğinde gözünüzde canlandıramamanız anlamına geliyor.

zihin gozu korlugu nedir aphantasia

Şimdilik kesin bir bilgi elde etmek için çok erken olsa da her 50 insanın birinde bu durumun olduğu belirtiliyor. Bazı kişiler bu durumun kendilerini yalnız ve izole edilmiş olarak hissettirdiğini, bunun nedenininse çoğu insanın yapabildiğinin aksine bir şeyleri gözlerinin önüne getirememek olduğunu söylüyor. Yakın arkadaşlarını, hatta akrabalarının yüzünü bile gözlerinin önünde canlandıramayan bu kişiler için zihin gözü körlüğü oldukça rahatsız edici bir durum. Yine de bununla yaşamayı öğrenenler de var, örneğin İngiliz Niel Kenmuir.

Kenmuir konuyla ilgili “Uyuyakalmakta zorlanıldığında koyunların sayılması gibi önerilerin olduğunu duymuştum. Ancak bunun tam olarak nasıl yapıldığını hiç anlayamadım, çünkü gözümün önünde hiçbir zaman koyun canlanmıyordu. Kafamı çevirip görünmez bir koyun sürüsünün akıp gittiğini görmeye çalışırdım. Yıllarca internette bu durumumla ilgili araştırma yaptım ancak hiçbir şey bulunmuyordu. Yıllar sonra bu duruma bir isim verildiğini ve artık araştırılmaya başlandığını görmek çok mutluluk verici” diyor.

zihin gozu korlugu nedir aphantasia 1

Exeter Üniversitesi’nden bilişsel nörolojist Adam Zeman da tam burada devreye giriyor. 1880’lerden bu yana ara ara bu durumla ilgili tek tük de olsa yayınlara rastlandığını söyleyen Zeman, bu durumun bir beyin hasarından kaynaklandığının düşünüldüğünü ve bu zamana kadar çok çok az ele alındığından bahsediyor. Discover dergisinde yayınladığı makalesi aracılığıyla bu durumdan müzdarip olan 21 insanla iletişime geçen Zeman sonrasında da bu insanlar üzerinde yaptığı çalışmaları yayınlamaya karar veriyor.

Bu insanlardan biri olan Kanadalı Tom Obeyer 21 yaşına kadar bunu fark bile etmediğini söylüyor. Bütün duyularının aynı durumda olduğunu, ne bir sesi, ne bir görüntüyü, ne de bir kokuyu zihninde canlandıramadığını söyleyen Obeyer “Bu durumun üzerimde çok ciddi derecede kötü etkileri oldu. Yalnız hissetmeye başladım, herkesin yapabildiği basit bir şeyi yapamamak çok yıkıcı bir şey. Sevdiğiniz insanın sesini düşünmek, güzel anılarınızı canlandırmak, sevdiğiniz bir çiçeğin kokusunu düşünmek gibi şeylerin insanlarda normal olan bir şey olduğunu bile bilmiyordum, neler kaçırdığımdan haberim dahi yoktu. Bunu öğrendiğim anda ise çok üzülmüştüm.” diyor.

zihin gozu korlugu

Zihinde canlandırma olayı beynin çeşitli bölümleri arasındaki iletişim ağının sonucunda oluşan bir olay. Bu durumun nedeniyle ilgili şimdilik en ön plandaki fikir bu iletişim ağının zarar görmüş olması. Bu fikir ayrıca bu durumun neden beyin hasarları sonucunda oluştuğunu da açıklayabiliyor.

Durumu daha da karmaşıklaştıran ise zihin gözü körlüğünden muzdarip insanların bilinçli şekilde hayal kuramıyor olmalarına rağmen rüya görebiliyor olmaları. Araştırmalar arttıkça biz de daha net bir fikre sahip olabileceğiz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir