Yosunun Yaptığı Fotosentezden Elektrik Elde Edildi!

1314

Kanada’da bulunan Concordia Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmada, yosunların yaptığı fotosentezden ve solunumdan elektrik elde edildi. Labaratuarda üretilen “mikro fotosentetik hücre” yosunun güneşten aldığı enerjiyi, elektrik enerjisine çeviriyor.

Technology Dergisi’nde yayınlanan araştırmanın çıkış noktası güneş enerjisinden daha fazla yararlanma fikri. Çünkü bilim insanlarına göre güneşten dünyaya 1 saatte gelen enerji, dünyadaki insanların 1 yılda kullandıkları toplam enerjiden daha fazla. Bu yüzden de son zamanlarda güneşten daha fazla enerji kullanabilmek için çalışmalar yön değiştirdi.

algler

Meraklısı için bu işlemin nasıl gerçekleştiğini şöyle açıklayalım: Bitkilerin yaptığı fotosentez ve solunum süresince “elektron transfer zincirleri” oluşur. İçerisindeki elektron taşıyıcılarının verdikleri elektronlar, kimyasal tepkimelere maruz bırakılarak enerji elde edilir. Bu elektron transfer sistemi mavi-yeşil alglerden enerji elde edilebilmesi için çok önemlidir. Üretilen her bir hücre, 993mV açık devre gerilimi ve 36.23W/cm2 güç yoğunluğu üretimi yapabiliyor.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir