Yeni Bir Savaş Kapıda Mı?

2160

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında  1950-1953 yılları arasında gerçekleşen Kore savaşından beri süregelen bir gerginlik bulunmakta. Her ne kadar 2007 yılında Güney Kore ve Kuzey Kore arasında imzalanan ateşkes antlaşması fiili olarak bu gerginliği azaltmış olsa da bugünlerde iki ülke arasındaki sorunlar giderek artmakta.

bayraklar 2

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore, Kuzey Kore’deki sert diktatörlük rejimini eleştiren bir propaganda yayını yaptı. Kuzey Kore’nin bu yayına tepkisi ise çok sert oldu. Kuzey Kore diktatörü Kim Yong Un’ un talimatı ile propaganda yayını yapan hoparlörler roketler ile vuruldu.

Kuzey Kore diktatörü Kim  Yong Un
Kuzey Kore diktatörü Kim Yong Un

Kuzey Kore’nin bu hareketi iki taraf arasındaki karşılıklı hoşnutsuzluk halini sıcak çatışmaya çevirdi. Beklendiği üzere Kuzey Kore’nin roket atışlarını cevapsız bırakmayarak geri saldırıda bulundu. Güney Kore yönetimi  onlarca top atışı yapıldığını belirtti. Bunun üzerine Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da halka devasa hoparlörler aracılığıyla, ülkenin “yarı savaş” halinde bulunduğunu duyuran duyurular yapıldı. Güney Kore’de ise ordu “en üst seviye tetikte” hale getirildi. Güney Kore’de Kim Yong Un’un bayrakları yakılmakta, protestolar yapılmakta.
harita

Şu anda her iki ülke de olası bir savaşa hazır ve olası bir savaş her iki ülkenin de nükleer kaynaklarının bulunması nedeniyle çok ağır sonuçlar doğurabilir. Gerginlik her geçen saat artmakta. Umarız bu gerginlik azalır ve olaylar barış ile sonuçlanır.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir