Yatay Uyku Pozisyonu Alzheimer Riskini Azaltıyor Mu ?

2390

Stony Brook Üniversitesi araştırmacılarına göre yatay uyku pozisyonu, beynin zararlı kimyasalları daha iyi boşaltması açısından, yüzükoyun yatmaya göre çok daha etkili. En önemlisi de Alzheimer, Parkinson ve diğer nörolojik rahatsızlıkların gelişme şansını azaltmaya yardımcı bir fonksiyonu olması.

lateral-sleeping-position-alzheimers

Araştırmacılardan Dr. Benveniste, Hedok Lee ve meslektaşları, dinamik kontrastlı MRI kullanarak karmaşık bir sistem olan ve beyinden zararlı kimyasalları atan “glymphatic system’i” incelediler. Sonuçlar yanal uyku pozisyonunun, beyindeki zararlı kimyasalların en etkili şekilde atılmasını sağlayan pozisyon olduğunu gösterdi. İnsanlarda ve hayvanlarda yan yatarak uyuma en yaygın uyku pozisyonudur.

Beynin kimyasal atıklarının birikmesi Alzheimer’ın ve diğer nörolojik hastalıkların gelişimine sebep olabiliyor.

Bu çalışmayla ilgili makale Neuroscience isimli dergide yayınlanmıştır.

Stony Brook Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezioloji ve Radyoloji Departmanlarında baş araştırmacı ve profesör olan Dr. Benveniste, dinamik kontrastlı MRI (manyetik rezonans görüntüleme) kullanarak farelerin “glymphatic” yollarını yıllardır incelemeye devam ediyor.

Bu “glymphatic system” en çok uyku esnasında etkilidir. Amilodi ve tau proteini, zararlı kimyasallar eğer oluşup birikirse beyni negatif olarak etkilerler.

Yazdıkları “Beynin Glymphatic Taşımasında Beden Duruşlarının Etkisi” adlı makalede Dr. Benveniste ve meslektaşları, kinetik modellemeyi dinamik kontrastlı MRI metoduyla birlikte kullanarak uyutulan farelerin 3 uyku pozisyonundayken (yan, yüzüstü, sırtüstü) BOS-ISF sıvı değişim oranlarının miktarlarını ölçtüklerini dile getirdi.

Dr. Benveniste: “Analizlerimiz bizlere glymphatic taşımanın sırtüstü ve yüzüstü pozisyonlarıyla karşılaştırıldığında en etkili yan yatıldığında gerçekleştiğini göstermiştir.”

Dr. Benveniste beden duruşu ve uyku kalitesinin dikkate alınması gerektiğini vurguluyor.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir