Yarı Hayvan Yarı Bitki Canlı: “Deniz Sümüklü Böceği”

3301

Çok bitki yerseniz bitkiye dönüşür müsünüz sizce? Düşünmesi bile komik değil mi? Ama denizde yaşayan bir sümüklü böcekseniz emin olun bu imkansız değil. Onların vücutlarında klorofil var. Evet yanlış duymadınız bu sümüklü böceğin vücudunda klorofil var ve tıpkı bitkilerin fotosentez süreci gibi güneş enerjisini kullanıp besine çeviriyor. Bu da onları bitki güçlerine sahip bir hayvan yapıyor.

elysia-chlorotica-16-500x332

Ama vücutlarında bulunan klorofil doğuştan değil. Yaşamları boyunca bitki yiyerek klorofilleri vücutlarında biriktiriyorlar. Daha çok alglerin içindeki özsuyu emerek besleniyorlar. Bu yüzden onlara “özsu emici deniz sümüklü böceği” de deniyor.

elysia-chlorotica-22-500x421

Alglerdeki özsuyu emdikten sonra klorofilleri kendi vücutlarıyla bütünleştiriyorlar. Sonra yapmaları gereken tek şey güneşin altına uzanmak.

elysia-chlorotica-32-500x759

Bu bilim dünyasında kesinlikle sıra dışı bir yetenek olarak kabul görüyor. Bir yıla kadar beslenmeden sadece fotosentezle yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Böylece yiyecek bulma işine harcayacakları enerjiyle başka şeyler yapabiliyorlar.

elysia-chlorotica-62-500x318

Bütün bunlara rağmen bu böcekler kesinlikle hayvan sınıfına giriyor. Sonuçta kloroplasta sahip bir genle doğmuyorlar.

elysia-chlorotica-42-500x411

Kaynak

Bir Cevap Yazın