Yan Yatarak Uyumanın Şaşırtan Faydaları

1691

Bazı alışkanlıklar düzeltilemez, yatarken rahat edeceğimiz şekildeki pozisyonlar da bunlardan biri. Ancak öncelikle iç organların yerleri kıstas alınarak fiziki bir hesap yapılırsa uygun bir yatış pozisyonu muhakkak ki var. Ben hep sırt üstü yatarım diyenleri duyar gibiyiz, siz değil de her seferinde yüz üstü yatanlar için sıkıntı biraz büyük… Görelim bakalım yan yatmanın ne gibi faydaları varmış…

#1 Parkinson ve Alzheimer Başlang
#1 Parkinson ve Alzheimer Başlangıç Yaşı Gecikiyor.
yaz yayınlanan bir çalışmaya göre, yan yatmak Parkinson ve Alzheimer başlangıç yaşını geciktiriyor. Dinamik MR kullanılarak yapılan çalışmada, anestezi altındaki farelerin beyinlerindeki atık maddelerin uyurken ve yan yattıklarında daha iyi temizlendiği gösterildi. Nörobilim uzmanları, bu hastalıkların ortaya çıkışında, beyinde atık madde birikiminin önemli rol oynadığını uzun zamandır düşünüyorlar.

1

 

#2 Yüz Üstü Uyumaktan Daha Güvenli.

Neurology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, yüz üstü yatmak

#2 Yüz Üstü Uyumaktan Daha Güvenli.
or. 253 epilepsi hastasının ani ölüm dosyalarını inceleyen ekip, %73’ünün yüz üstü yatarken öldüklerini tespit etti. 88 vakalık alt grubun %86’sında vakalar 40 yaşından küçüktü.

6

 

#3 Uyku Apnesine Sebep Olabiliyor.

Sırt üstü yatan ve horlayan kişilerin apne nöbeti geçirmeleri kolaylaşıyor. Uyku apnesi, genellikle diyabet ve ob

#3 Uyku Apnesine Sebep Olabiliyor.
yunca sürekli pozitif basınçlı hava tedavisi (CPAP) alan hastaların yarar gördükleri bir çok çalışmada gösterildi. Bunun yanında, yan yatmanın da orta şiddetteki uyku apnesinde yarar sağladığı anlaşıldı.

deniz_yildizi_01_th

 

#4 Pozisyon Önemli.

Son olarak, Cleveland Clinic Center’ın omurga sağlığınızın korunması ile ilgili bir önerisi var: Doğru Pozisyon. Omuz genişliğiniz ile kalça genişliğiniz eşitse

#4 Pozisyon Önemli.
iyi olacaktır. Eğer aksi geçerliyse, yumuşak zemin daha doğru bir seçim olur. Neredeyse her zaman, yastık kullanmanız gerektiğini de eklemeyi unutmayalım.

yan-uykuyatis-iskelet

Kaynak: Milliyet Gazetesi
Kaynak: Milliyet Gazetesi

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir