Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

2450

Yaban Mersini Likapa nedir ?

Yaban Mersini Faydaları nelerdir ?

Yaban mersini faydaları nelerdir? Yaban mersini neye iyi gelir gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Yaban mersini faydaları açısından diğer bir çok sebze ve meyveden ayrılmaktadır. Öncelikle meyve ve sebzeler arasında antioksidan kapasitesi en yüksek besin maddesi olma özelliğiyle yaban mersini ön plana çıkar.

Yaban mersini nedir?

Fundagiller familyasından odunsu çalı türünde bir bitkinin meyvelerine yaban mersini diyoruz. Ülkemizde özelikle Karadeniz’de bol miktarda bulunur. Yaban mersini rengi kırmızı ile mor arasındaki tonlarda değişkenlik gösterebilir. Yaban mersini çiğ olarak da kurutulmuş olarak da tüketilebilir. Kurutulduğu takdirde yaban mersini çayı da hazırlanabilir.yaban-mersini-nedir

Güzel bir dondurmacıda yenen yaban mersinli dondurma belki vücuda sağlayacağı yararlardan ötürü değil de keyif için tüketilen bir gıda olarak görülebilir. Ancak bu bitkiyi hem çok seven hem de sağlık problemlerinden ötürü kullanmak isteyen vatandaşlar hangi kısımlarını ne şekilde tüketmeli? Her bitki her derde deva olacak diye bir şey yok elbette. Körü körüne bulduğunuz tüm bitki köklerini kaynatıp çay olarak tüketemeyiz. Her bitkinin etkileri ve yan etkileri farklı olmakla birlikte eşlik eden diğer hastalıklarınız için tükettiğiniz bitki kısımlarının sizin için risk faktörü olabileceğini göz ardı etmemelisiniz.

Yaban mersini bu konuda diğer bitkilerden biraz ayrılıyor. Şöyle ki yaprakları ve meyvesi aynı etkiye sahiptir yani aynı sebeplerden ötürü bitkinin iki kısmını da kullanabilirsiniz. Ayrıca meyvesi de yaban mersini kurusu olarak kullanılabilir.

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini antioksidan özelliğe sahiptir:  İçindeki flavonoitlerden dolayı P vitamini aktivitesi gösterir, ayrıca antioksidan, antienflamatuar (iltihap önleyici) ve vazoprotektif (damar koruyucu) etkilere sahiptir. Antioksidan etki, yaban mersini faydaları arasında ilk sırada yer almaktadır ve vücutta meydana gelerek kansere ve diğer pek çok kötü hastalığa sebep olan serbest radikallerin oluşumunu önleyen etki demektir. Antioksidan etki genellikle C vitamini içeren meyvelerde daha çok bulunuyor. Bu bitkiler özellikle boğaz ağrıları ve idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde yarar sağlıyor. Ayrıca düzenli olarak yaban mersini tüketiyorsanız mide ülseri, ağız ve diş hastalıkları gibi rahatsızlıkların oluşmadığını bu gibi dertlerden uzak kaldığınızı göreceksiniz. Antikansorejen özelliği aslında antioksidan etkisinden ileri gelmektedir ve neticede kanser hastalıklarının önlenmesinde büyük rol oynamaktadır.yaban-mersini-kurusu

Meyveleri bir çok rahatsızlık için ilaç olarak kullanılır: Akut diyare (diyare yani ishalin ilk belirtileri ilk ve ağır seyrettiği durum), göz hastalıklarının (örneğin maküla dejenerasyonu, katarakt, diyabetik retinopati) profilaksisi ve tedavisinde (profilaksi: Hastalığın başlamaması için ön koruma), ayrıca haricen (dıştan sürülen, içilmeyen) ağız ve boğaz enfeksiyonlarının hafif iltihaplı hastalıklarına karşı kullanılır. Yaban mersini faydaları arasında bir çok rahatsızlık için bitkisel ilaç görevi görmek de vardır.

Yaban mersini şeker düşürücü olarak kullanılır: Halk arasında diyabetli hastalarda kandaki şeker düzeyini düşürmek için kullanılır (bu etkiyi sağlayan etkenin ise içindeki yüksek miktardaki kromdan ileri geldiği düşünülüyor.) ancak bu etki kanıtlanmamıştır.

Değerli antioksidanların yanı sıra selenyum, A, B ve C vitaminleri gibi yararlı maddeleri barındırır. Bunun yanı sıra yaban mersini içeriğinde bulunan çinko, sodyum, potasyum, bakır, magnezyum, fosfor, manganez; nörotik bozuklukları iyileştirebilir nöronların ölümünü engelleyebilir. Ayrıca beyin hücrelerinin sağılığını korur ve merkezi sinir sisteminin iyi çalışmasına oldukça katkı sağlar. Bu meyveler büyük ölçüde Alzheimer hastalığı gibi ciddi sorunlara tedavi edebildiğini söyleyen sağlık uzmanları var.

yaban mersini faydalari

Yaban mersini gözlere ve kan dolaşımına faydalıdır: İçerisindeki antosiyanozitler sayesinde vücudun kan dolaşımını korurken aynı zamanda kılcal damarlardaki kan akışını iyileştirir bu da göz sağlığını muhafaza eder. Gözlerin daha verimli çalışmasını sağlamakla kalmayıp gece görüş yeteneğini de arttırır. Dolayısıyla göz sağlığına etki etmek de yaban mersini faydaları arasındadır.

Yaban mersini damar sağlığı üzerindeki iyileştirici etkiye sahiptir: Bu etki sayesinde Avrupa’da varis ve hemoroit tedavisinde kullanılmaktadır. Kalp ve damar dostu olan yaban mersini damarları onarır, kan akışını iyileştirir ve kalp krizi riskini azaltır. By-pass ameliyatı olan ve kalp krizi için risk taşıyan tansiyon hastalarına nimettir denebilir çünkü aynı zamanda damar tıkanıklığını giderir. Bu durumda kolesterolü yüksek olan hastalar için de bulunmaz bir nimettir.

Yaban mersini stresle mücadelede kullanılır: Sinir sistemini yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği de ilk tercih olmamakla birlikte; sinirsel şikayetlerde yaban mersini çayı tüketebilirsiniz. Ancak bu kullanım hastalığın tamamen ortadan kaldırılması şeklinde değil, daha çok hastalık semptomlarının iyileştirilip hayat kalitesinin iyileştirilmesi yönündedir. Dolaylı olarak yaban mersini ateroskleroz (damar sertliği) gibi hastalıklar için de koruyucu olarak kullanılabilir.

İdrar yolu sağlığını korur: Halk arasında çoğunlukla idrar söktürücü olarak da kullanılır. Ayrıca idrar yolları antiseptiğidir ve idrar sırasındaki yanma ve acıyı azaltır. Bu gibi idrar yolları enfeksiyonunu çok sık yaşıyorsanız ki menopoz öncesi bayanlarda oldukça yaygındır; yaban mersini suyunu içmek, ya da bizim geleneksel olarak yaptığımız gibi yaban mersini kompostosunu yapıp içmek en güzel yollardan biridir.

Yaban Mersini Zararları

Bitkilerle tedavi sırasında ilaçların yanı sıra yan etkiler daha azdır. Ya da ilaçla benzer yan etkinin gerçekleşmesi için aşırı doz bitkiye ihtiyaç vardır ve genelde insanlar buna maruz kalmaz. Tabi orman sarmaşığının meyveleri gibi bazı ölümcül bitki kısımları da vardır onlara kesinlikle dikkat edilmeli. Yaban mersini için zararlı olabilecek durumlar genellikle yaşlı olup da birden fazla eşlik eden hastalığı olan arkadaşlarımız için daha olasıdır.

Yaban mersini hamilelik dönemlerinde zararlı olabilir: Hamilelik hamiledöneminde kullanılabilir ancak bu dönemde her şeyin fazlasının zarar olduğunu hatırlatmak isteriz. Hamilelik döneminde yaban mersini sınırlı ölçüde ve dikkatlice tüketilmelidir.

Kan şekeri düşük hastalara zararlı olabilir: Bahsettiğimiz gibi kan şekerini düşürerek diyabetli hastalar için yararlı olan yaban mersini aksi şekilde kan şekeri normalden düşük olan hastalar için risk taşımaktadır. Kan şekerinin normalden yüksek olması mı yoksa normalden düşük olması mı daha zararlıdır? Elbette normalden düşük kan şekeri çok daha zararlıdır. Çünkü beynimizin tükettiği tek besin glukozdur yani şeker. Kan glukoz düzeyi normalin altına düştüğü an kişi kısa sürede komaya girebilir.

Yaban mersini kullanımı ameliyat öncesi bırakılmalıdır: Her ilaç gibi bitkisel ilaçlar da ameliyat durumu söz konusu ise ameliyat tarihinden iki hafta önce bırakılmalıdır. Ameliyata 2 hafta kalakullanımı durdurulması gereken bir sürü ilaç vardır buna bazı kalp ilaçları ve bazı şeker ilaçları da dahildir. Ancak bitkisel bazı ilaçlar da buna dahildir. Yaban mersininin ameliyattan iki hafta önce bırakılmasının sebebi ameliyat sonrası kan şekerini düşürme riskinin olmasıdır.

 

 Yaban Mersini anti kanser etkileri

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir