Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

14072

Avusturya’nın başkenti Viyanada gezilecek yerler aynı zamanda bir açıdan Avrupa’nın sanat başkenti olarak bilinen Viyana’nın, gerek mimarisi olsun,gerekse doğal güzellikleri olsun, tarihi yapıları olsun, bizimle olan tarihsel husumeti olsun, sanatçıları ve operasıyla insanı büyülemeye aday pekçok dünya mirası eseri bünyesinde barındırıyor. Eğitiminizi orada tamamlamak için, gezmek için yahut yerleşmek için oraya gitmeye karar verirseniz, ilk iki haftanızı şehri tanımak için ayırmalısınız. Kültür ve sanat kokan bir şehir olduğu kesin.. Her sokakta müzisyen yahut sokak dansçıları görmeniz mümkün. Aynı zamanda muhteşem bir ulaşım alt yapısına sahip Viyana’da bir yere zamanında yetişememeniz mümkün değil. Siz gecikirsiniz ama toplu taşıma araçları, duraklarda yazan çizelgedeki dakikalara kesinlikle uyarlar.

Sokaklarda kedi, köpek görmeniz mümkün değil ama onların yerine çok insancıl güvercinler görmeniz mümkün. Bir yerde otururken sizin patatesinizi alıp pırr diye uçması hoşunuza bile gider. Parkların yaz-kış yeşillik olması ise apayrı bir güzellik. Soğuk iklimli bir ülke olduğu için insanları konusunda pek bir şey yazmak istemiyorum 🙂

Bu güzel, düzenli, bira şehri, sanat aşığı, bina görselliğine önem veren şehirde her daim kafa dinlemeniz mümkün. Ama gece dışarıya çıktığınızda ise ertesi gün fazla içmekten ve dans etmekten bitkin düşmeye hazırlıklı olun.

#1 Karlsplatz

Şehir dairesel biçimde genişleyerek ve bölge bölge sayılandırılmış. 1.Viyana olarak geçen ve şehrin merkezi olan Karlsplatz caddesinde yok yok. Barlardan tutunda alışveriş mağazalarına, restaurantlara kadar her şeye ulaşmanız mümkün. En büyük opera binalarını da oraya yapmışlar.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#2 Viyana Metro Haritası

Şehrin her bir köşesine rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bir sistem. Sadece metroyu kullanarak dahi istediğiniz en ücra köşeye ulaşmanız mümkün. Şehir dışındaki köyleri görmek için ise trenleri tercih etmelisiniz. Trenlerde belli başlı metro istasyonlarından bağlı olarak geçtiği için o da sorun olmayacaktır. Bir uçtan bir uca gitmeniz en fazla 50 dakikanızı alır.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#3 Stephansdom Katedrali

1365 yılında inşa edilen, 137 metre yüksekliğinde şehrin en eski ve en büyük kilisesi. Şimdilerde kiliseyi gezip görebilir, pazar ayinlerine seyirci olabilir, mum dikip dilek tutabilir, en yukarıdaki çan kulesine çıkabilirsiniz. 1534-1956(!!!) yılları arasında Osmanlı akıncılarının geldiğini haber vermek amaçlı yapılan çan artık sadece ziyaretçilere görsel olarak sunuluyor.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler#4 Hofburg Sarayı

1654 yılında inşa edilen ve şimdilerde müze olarak sunulan en önemli yapılardan biridir. Eskilerde daha çok kış mevsimlerinde kullanılan sarayda, ünlü Fransız Kraliçesi Marie Antoinette dünyaya geldi. Şuan içerisinde tam 4.659.852 tane tarihi eser mevcut. Gezmeniz tabii ki de mümkün ama fotoğraf çekmek için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

 viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerlerviyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler#5 Schönbrunn Sarayı

1441 odası olan ve 1960’lardan beri şehrin en çok ziyaretçi kabul eden sarayı. Eskilerde Hofburg Sarayı’nın aksine yazlık malikane olarak kullanılırmış. E tabii buna göre de koskocaman bir bahçesi hatta bahçesinde heykelleri, çiçeklerin her yere yayıldığı, güllerden oluşan bir tüneli bile var. 1749 yılında İmparatoriçe Maria Theresia tarafından bina ve bahçe yapımı onaylanıp, tamamlanmıştır.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

Naturhistorisches Museum Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#6 Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum)

1889 yılında hizmete sunulan ve dünya, yaşam, bitki ve nesnelerle ilgili bir müze. Aslında bir çok sanat eserini kapsayan, çook eskilerde buluntular sunan, değerli madenler, dev dinazorlar, nadir fosiller gibi bir çok eser sergileniyor. Viyana’nın en önemli müzelerinden biri. Yaklaşık 250 yıldır toplanan ve sergilenen 30 milyon eser var.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#7 Opera Binası (Staatsoper)

19. yüzyılda inşa edilen ve bu bina sebebiyle sanatında başkenti sayılan şehrin en en önemli ve merkezi yerdeki binasıdır. Bir gösteride 2100 kişiyi ağırlama kapasitesine uygundur. Çok yukarıda oturacak olan seyirciler için girişte gözlük dürbün kiralamanız mümkün. Oturma planında ki fiyatları bilmiyorum ancak “şöyle bir duysam, opera kokusunu alsam, ayakta da izlerim ben” derseniz 2 euroya bilet alabiliyorsunuz. Aynı zamanda ayakta izlemek isteyenler için minik ekrandan izleme şansı da yaratmışlar. Yani “siz izlemek isteyin de ne şekilde olursa olsun o fırsatı size yaratırız, yeter ki sanatımıza sahip çıkalım” diyorlar.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#8 Albertina Müzesi

 1745 yılında Marie Terasia’nın izniyle inşa edilen yapı bir çok düzenlemeden geçip günümüze sanat müzesi olarak geçmiştir. 65.000’den fazla tablonun yanında, ağaç baskı, taş baskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış 1 milyondan fazla baskı eseri ve modern grafik çalışmaları da mevcuttur.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#9 Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum)

1891 yılında inşa edilne müze, yılda yaklaşık 700.000 kişinin ziyaret ettiği, güzel sanatlar ve dekoratif sanatlar alanında ki öncü müzelerden biridir. Madeni para koleksiyonu, Yunan ve Antik para koleksiyonu, Mısır ve Yakındoğu koleksiyonu gibi eserleri incelemeniz mümkün.

viyanada gezilecek yerler Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#10 Mariahilferstrasse

Şehrin Karlsplatz’dan sonra ki en işlek caddesidir. Yine aynı şekilde bir çok mağaza, bar, cafe, restaurant bulmanız mümkün. Türklerin daha çok takıldıkları caddelerden biri. Karlsplatz’dan daha uzun bir caddedir ve daha çok öğrenci kesimine uyar. Bu caddede ara sokaklarda bir çok tarihi ve fiilen görevini yapan kilise bulmanız mümkün. En büyük uluslararası tren istasyonlardan Westbahnhof’un, cadde yanına kurulması, caddenin daha sık ziyaret edilmesinin sebeplerindendir.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#11 Kelebek Evi (Schmetterlinghaus)

 Kelebeklerin yaşam ortamına göre ayarlanmış olan Kelebek Evi’nde her çeşit ve renk kelebek görmeni mümkün. İçerisi yağmur ormanlarını andıran ılıklıkta ve nem oranına göre ayarlanmış. Eğer keleklerden korkmuyorsanız, kesinlikle gitmelisiniz. Bakın her çeşit kelebek diyorum, cinslerinin büyüklüklerini görünce hayrete düşeceksiniz. Hele bir de burnunuza, saçınıza, elinize konunca heyecandan çıldırıyorsunuz.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#12 Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

Görüp görebileceğiniz, Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçesi. Bir dönem biletlerini 3 günlük satıyorlardı. Hayvanat bahçesini 1 günde gezmeniz mümkün değil. Çünkü bir çok hayvanat bahçesinin aksine, çok fazla çeşit hayvan ve her hayvanın daha geniş alanı olması, sizi büyülüyor. Schönbrunn Sarayı’nın yanına inşa edilen hayvanat bahçesi 1752 yılında inşa edilmiş ve her hayvanat bahçesinde olmayan pandalara oldukça önem gösteriyor. Size anı olarak ise, bozuk paranızı bir makineye atıyorsunuz ve bir kolu çevirdiğinizde seçiminize göre size, bozuk parayı yassılaştırmış ve üzerinde fil yada panda figürü olan şirin bir anı olarak geri veriyor.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#13 Stadtpark

65.000 metre karelik bir alana kurulmuş olan şehir parkı, turist ziyaretlerinin de en önemli ayaklarından biri. Çok geniş ve yemyeşil bir alanda uzanıp biranızı içebilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz, çalışabilirsiniz hatta  Anton Bruckner, Johann Strauss II, Franz Schubert, Franz Lehar, Robert Stolz, Hans Makart gibi sanatçıların heykellerini ziyaret edebilirsiniz. Parkın tam ortasından geçen ve Tuna nehrinin bir küçük bir kolu olan nehir, parka ayrı bir hava katıyor.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#14 Prater

Yine şehrin olmazsa olmaz turist mekanlarından biri Prater. Aklınıza gelebilecek her çeşit oyuncağın yanında daha farklı ve tehlikeli bir çok oyuncağın olduğu lunaparkta vaktin nasıl geçtiğini anlayamıyacaksınız. Oradan çıkışta da, parkın hemen yanında olan Prater Dome klübüne gidip dağıtabilirsiniz.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#15 Parlemento Binası

1883’te yapımı tamamlanan bina şehrin merkezi ve en çok ziyaret edilen yerlerin arasında kalıyor. Gün içinde tramvay ile okula giderken yahut, merkeze giderken görmeniz mümkün. Ama bir tur sayesinde giderseniz ve içine girme imkanınız varsa kaçırmayın derim. Onlar mecliste kavga yerine sanatı konu almayı tercih etmişler.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey1515 Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#16 Viyana Üniversitesi

1365 yılında inşa edilen üniversite Orda Avrupa’nın en büyük üniversitesidir. 130 tane bölüm ve 50’ye yakın enstitü vardır. Üniversitenin ana kütüphanesinde 6,5 milyon kitap mevcuttur. Kütüphanesinde sıkılmanız ise mümkün değil, filmlerde görüp “ohaaaaağğ” dediğiniz, kütüphanelere bin basar. Üniversitenin bahçesinde ise bu güne kadar başarılarıyla adını duyurmuş 154 bilim insanının büstü vardır. Sanat her yerde bu şehirde.

viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#17 Tuna Nehri

10 ülkenin içinden geçen ve Viyana’yı da hemen hemen ikiye ayıran bu uzun nehirin bazı kollarında yazın girmeniz mümkün. Ama her kıyısında giremiyorsunuz. Girersenin sizin sağlığınız açısından zararlı olduğu için ve bir daha yapmamanız için size belli bir ücret ceza kesiyorlar. Bunun dışında havalar ısınınca okuldan sonra, işlerinizi hallettikten sonra bütün gün  Tuna nehri kenarında takılabilirsiniz.

viyana-sonbisey1 Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey1 Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

#18 Rathaus

Şehrin Belediye binası olan ve 1883’te inşası biten mimari açıdan her tarzda insanı etkileyecek olan bir yapı. Yine bir tur sayesinde içini gezmeniz mümkün ama bir Halloween partisine denk gelirseniz, işte o zaman en sevdiğiniz bina haline gelebilir. Çünkü her katında ve her odasında farklı tarzda müzik ve düzenleme ile parti binası olarak kullanıma izin veriliyor. Kış aylarında ise ön bahçesine kocaman bir buz pateni kuruluyor. Kış bitimine yakın ise kaldırılıyor ve minik bungolov evleri andıran dükkanlar açılıyor.

viyana-sonbisey1 Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler viyana-sonbisey1 Sanat Şehri Viyanada Gezilecek Yerler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here