Ve Sonunda Bilgisayarlar İçin Beklenen Oyun GTA 5

4380

Bildiğimiz gibi tüm dünyada satış rekorları kıran Grand Theft Auto’nun yapımcısı Rockstar en son oyunu olan GTA 5’i bilgisayar ortamına da 14 Nisan 2015 tarihinde çıkarmaya hazırlanıyor. Gerek istediği sistem gereksinimleri gerekse oyun anlayışına yeni bir soluk getirecek olan FPS moduyla GTA 5 bir hayli ses getireceğe benziyor. Yaptığı her yeniliğiyle fark yaratan Rockstar bu sefer sınırları aşmış gibi gözüküyor. Bize de bu özelliklerde olan bir bilgisayarı almak ya da toplatmak düşüyor ki oyunu tam olarak hissedebillelim.

Oyunun sistem gereksinimlerine gelecek olursak baya bir uçuk diyebiliriz. Hani “O paraya bir araba alırım be kardeşim, el insaf.” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama bizce verdiğiniz paraya değecek, hele o ekran görüntülerinden sonra.

Minimum sistem gereksinimleri:

 • 64 Bit Windows Vista işletim sistemi
 • 4 çekirdekli 2.4 GHZ Intel Core 2 Quad işlemci veya 4 çekirdekli 2.5 GHZ AMD Phenom 9850 işlemci
 • 4 GB RAM
 • DirectX 10 uyumlu 1 GB Nvidia 9800 GT veya 1 GB AMD HD4870 ekran kartı
 • DirectX 10 uyumlu ses kartı
 • 65 GB boş depolama alanı

Bunlar size oyunu oynatacak ama zaman zaman kasmaya sebep olacak bilgisayar özellikleri diyebiliriz. Tam anlamıyla oyunu yaşamınıza engel olabilir ve oyun keyfiniz kaçabilir bizden uyarması.

Eğer oynadığıma değsin istiyorsanız ise sistem gereksinimleri:

 • Service Pack 1 yüklü 64 Bit Windows 7 ve üst versiyonları
 • 4 çekirdekli 3.2 GHZ Intel Core i5 3470 işlemci veya 8 çekirdekli 4 GHZ AMD FX 8350 işlemci
 • 4 GB RAM
 • 2 GB Nvidia GTX 660 veya 2 GB AMD Radeon HD 7870 ekran kartı
 • DirectX 10 uyumlu ses kartı
 • 65 GB boş depolama alanı

Fark edildiği üzere gerçek oyun için gerçekten güçlü bir işlemciye ve bunu kaldırabilecek bir ekran kartına ihtiyaç duyuluyor.

Serinin 15. oyunu olan GTA 5’te diğer oyunlardan farklı olarak Michael De Santa, Trevor Philips ve Franklin Clinton isimli 3 ana karakter bulunuyor. Her birinin birbirinden apayrı özellikleri ve bu özelliklere göre yaptıkları işler vardır. Mesela, Trevor eski bir pilot olduğu için uçak, jet, helikopter ve diğer hava araçlarını kullanma konusunda diğer karakterlerden daha iyidir. Franklin ise otomobil ve motosiklet sürme konusunda diğerlerine göre çok daha ustadır. Oyuncular karakterler arasında geçiş yapabilme imkanına sahip olacaklardır. Karakterler arası geçiş ise harita üzerinden kolayca yapılabiliyor. Aslına bakarsanız bu özelliğin bir benzeri Driver – San Francisco oyununda da kullanılmıştı ve gerçekten de güzel bir hava katıyordu oyuna.

Geçtiği mekan ise GTA San Andreas’ın görsel olarak daha gelişmiş hali diyebiliriz.

Oyunda bulunan araba sayısı da bir hayli artmış durumda. Günümüzde çoğu yerde bulunan arabalara oyunda her an rastlayabiliriz.

GTA 5 için yeni multiplayer modu, Grand Theft Auto Online adı altında olacaktır. Multiplayer modu da diğer özellikleri gibi kendini aşmış ve baya geliştirmiş dersek yalan olmaz.

Oyundan gelen görseller:

1

75

21373447572

galeri_125

GTA_5_Screenshots_bike

gta-5-2-600x337

gta-v---8

FPS moduna ait görseller:

article_post_width_GTA_5_first_person

gta-5-5458fe3c65cca

GTA-FPS

GTA-V-FPS-Video-650x350

maxresdefault

Screen-Shot-2014-11-18-at-1359jpeg

x240-Vtp

Oyunun fragmanları:
Genel fragman

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=mzHTUpe_b0Q]

Karakterlerin tanıtımı

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=A0RLOOyhr9M]

FPS modu tanıtımı

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=WJsfPILNL8A]

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir