Uyumadan Önce “Telefonla Uğraşmak” Nelere Sebep Oluyor?

2361

Son zamanlarda “akılsız” telefon kullanan pek az kişi var. Dolayısıyla çoğumuzun telefonunda Twitter, Instagram, Facebook, Snapchat… Gibi uygulamalar yüklü ve uyumadan hemen önce yapılan çocukluğumuzdaki “süt içmek” gibi eylemler “Twitter’a bakayım da öyle uyuyayım” gibi alışkanlıklara dönüştü. Peki bu beynimizi ve bedenimizi nasıl etkiliyor olabilir? Uyumadan önce ders çalışıldığı zaman, uyandıktan sonra o bilgilerin daha iyi anlaşıldığını görmüşsünüzdür. O zaman radyasyon maruziyeti sonrası uykunun da benzer şekilde olumsuz etkileri olacaktır…Gece zifiri karanlıkta uyunduğu zaman vücudunuza melatonin denilen uyku hormonu sentezlenir, bu daha rahat bir uyku sağlarken aynı zamanda antioksidan etki de gösterir. Ancak bahsettiğimiz gibi melatonin ışık varlığında salgılanmaz ya da çok az salgılanır. Geceleri telefonunuzu elinize aldığınızda, telefonunuzun ekranından tam gözlerinize doğru bir foton demeti (mavi ışık) gönderilir ve bu durum melatonin hormonunu çok çok aza indirir… Diğer yandan:

#1 Uykudan hemen önce telefonla bu kadar haşır neşir olmanın zararlarını anlamak için öncelikle sağlıklı bir uykunun vücuttaki faydalarına bakalım…

48c47e8c55

Her gece 7 ve 9 saat arasındaki bir uyku; aktif nöronlarımızın yalnızca dinlenmesini sağlamıyor, aynı zamanda gün boyunca beynimizde oluşan nörotoksinlerin temizlenmesinde önemli olan santral sinir sistemindeki gliyal hücreleri de destekliyor. Yeteri kadar uyku alamadığımızda, gliyal hücrelerimiz doğru şekilde çalışamıyor ve sonucunda da odaklanma (dikkat) süremizde bozulmalar, hafıza problemleri ve metabolizmamızı düzenleyen insülin seviyesinde düzensizlikler ortaya çıkıyor.

#2 Öte yandan University of Berkeley’de yapılan bir araştırmaya göre:

akilli-telefon-uyku-problemi-e13969358232371

Uykusuzluk başka insanların yüz ifadelerini doğru algılayabilme yetimizi de köreltiyor. Bu açıdan bakıldığında da; uyumadan hemen önce akıllı telefon kullanımı yalnızca biyolojik anlamda bozulmalara değil, sosyal anlamda da zayıf ilişkiler kurulmasına ya da mevcut ilişkilerin bozulmasına sebep olabilir.

 

#3 Sonuç olarak:

ipad-yatakta-uyku-kaciriyor

Akıllı telefonlarınızı uyurken yatak odanıza almanız bile sağlığınızı, ruhsal durumunuzu, sosyal ilişkilerinizi önemli derecede olumsuz etkiliyor…

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir